80 - lecie ZWZ AK w Dęblinie - światło dla bohatera

Data dodania: 14 lutego 2022

Delegacje Muzeum Sił Powietrznych wzięły udział dęblińskich obchodach 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

W wigilię rocznicy – 13 lutego odbyła się uroczysta Msza święta koncelebrowana, a także uroczysta zbiórka przy epitafium 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK w kościele pw. Piusa V w Dęblinie.

14 lutego na placu przy pomniku „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów Garnizonu Dęblin Lotnisko.

Zarówno podczas liturgii, jak i zbiórki wspomniano mieszkańców Dęblina i okolicznych miejscowości – żołnierzy AK, którzy walczyli w strukturach Rejonu V Dęblin-Irena,  podobwodu „A” Dęblin-Ryki oraz Bazy Lotniczej nr 2 AK w Dęblinie i wchodzącego w jej skład Oddziału Lotniskowego AK.

W miejscach pamięci narodowej i na nagrobkach żołnierzy AK zapalono znicze w ramach akcji „Światło dla bohatera AK”

Nie sposób wymienić wszystkie osoby, które walczyły w różnym stopniu w strukturach AK, niektóre znane, inne, głęboko zakonspirowane pozostały, bezimienne do dzisiaj. Im wszystkim składamy dzisiaj hołd i oddajemy cześć dziękując za ich daninę na rzecz niepodległości kraju.

Fotografie: Kamil Krypski – Urząd Miasta Dęblin, Malwina Markiewicz – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie