Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

50 lecie Szkoły Podstawowej im Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej

Data dodania: 26 września 2021

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzięło udział w jubileuszu 50 lecia Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej. Szkoła dziedziczy tradycje przedwojennego Wojskowego Obozu Szybowcowego Ustjanowa.

 

W 1935 roku wprowadzono unormowania dla kandydatów do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa i Szkół Przysposobienia Obronnego, które wymagały przeszkolenia szybowcowego. Pozwoliło to na rozwój ośrodków szkoleniowych. Jednym z największych był właśnie obóz w Ustjanowej, gdzie w szczytowym momencie bazowało ponad 700 szybowców, na których jednocześnie szkoliło się ponad 50 grup złożonych z kilkunastu junaków. Szkolenie rozpoczynało się w „przedszkolu” szybowcowym, gdzie na kilku zbudowanych z listewek symulatorach uczono podstaw szybownictwa. Zanim rozpoczęto loty, wykonywane były, tzw. skoki, które wraz ze zdobywaniem doświadczenia przekształcały się w krótkie loty, aż do pełnego szybowania. Pierwszą wyciągarkę linową dla szybowców zbudowano na zboczach Żukowa, już w 1935 roku. Loty wykonywano również ze zbocza Małego Króla i Gromadzynia.

 

Dyrekcji szkoły gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy kolejnych. Dziękujemy za zaproszenie i rozpoczętą współpracę.