Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

25 LAT POLSKI W NATO - spotkanie z gen. J. Pszczołą - relacja z wydarzenia

Data dodania: 12 marca 2024

Dzisiaj celebrujemy 25 rocznicę przystąpienia Polski do North Atlantic Treaty Organization, czyli do Paktu Północnoatlantyckiego – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie. 12 marca 1999 roku, minister spraw zagranicznych RP – prof. Bronisław Geremek złożył na ręce amerykańskiej sekretarz stanu – Madeleine Albright dokumenty akcesyjne. Uroczystość odbyła się w Bibliotece im. Harry’ego Trumana w mieście o symbolicznej nazwie Independence (pol. niepodległość) w stanie Missouri. Znaczenie tego historycznego momentu jest ogromne, a nabrało szczególnej wartości po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

 

Żeby zaznaczyć tę wyjątkową rocznicę Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowało dzień otwarty oraz spotkanie z cyklu „Generalnie o lotnictwie”. Jego gościem był dzisiaj wybitny lotnik – generał dywizji rezerwy pilot Jacek Pszczoła, były Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Usłyszeliśmy między innymi o zmianach w polskim lotnictwie wojskowym, które zachodziły w związku ze wstąpieniem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz o swoich doświadczeniach pilota i dowódcy. Generał Pszczoła to pilot samolotów naddźwiękowych klasy mistrzowskiej z nalotem 2230 godz., wprowadzał do służby w Wojsku Polskim samolot F-16 jako jeden z pierwszych 12 pilotów wysłanych na kurs do Tucson w Arizonie, przygotowywał lotników do natowskich certyfikacji, czy też do pierwszych w historii polskiego lotnictwa ćwiczeń Red Flag na Alasce w 2012 r.

 

Były też pasjonujące opowieści o różnicach pomiędzy MiGami-21 i F-16 oraz odmiennej mentalności dominującej w Układzie Warszawskim i w armiach NATO. Generał podkreślił, że NATO dało Polsce większe poczucie bezpieczeństwa i modernizację technologiczną, ale z drugiej strony Polska była także wartością dodaną do Sojuszu – przede wszystkim dzięki zaangażowanym żołnierzom oraz różnorodnym doświadczeniom. Bardzo interesujące były również historie z Dęblina w latach 80-tych XX wieku. Generał Pszczoła był wtedy uczniem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, a następnie podchorążym Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, którą ukończył w 1990 roku.

 

Aula im. płk. pil. Jerzego Bajana wypełniła się po brzegi żołnierzami 4. Pułku Saperów na czele z dowódcą tej jednostki płk. Jackiem Zaniewskim, 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z zastępcą dowódcy płk. Krzysztofem Wocialem, podchorążymi LAW, uczniami Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, czy wreszcie seniorami lotnictwa wojskowego. Byli także inni miłośnicy awiacji oraz ludzie od lat z nią związani, jak na przykład Alina Dudziak-Gronek z Klubu Stewardess i Kobiet w Lotnictwie, czy Marcin Szaliłow – Prezes Akademickiego Stowarzyszenia Lotniczego. Zaszczyciły nas także Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblina oraz Monika Kośmińska – wicestarosta rycki.

 

Gospodarzami wydarzenia byli Monika Żmuda – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz jej zastępca – Jakub Mitek, który moderował rozmowę z generałem Jackiem Pszczołą. Jednym z ostatnich akordów spotkania było przywołanie łacińskiej maksymy głoszącej, że jeśli chcemy pokoju, musimy szykować się do wojny. 25 rocznica wstąpienia Polski do NATO jest dobrym momentem, żeby przypomnieć o ciągłej aktualności tego powiedzenia.

 

Tekst: J. Mitek

Zdjęcia: K. Kasprzak, J. Zagożdżon, M Przychodzeń