11 rocznica katastrofy smoleńskiej

Data dodania: 10 kwietnia 2021

Pracownicy Muzeum Sił Powietrznych upamiętnili lotników – ofiary katastrofy rządowego samolotu Tu-154M.

W 11 rocznicę katastrofy pracownicy MSP, złożyli kwiaty w imieniu Ministra Obrony Narodowej i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą lotników – załogę należącego do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, samolotu Tu-154M numer boczny 101.

Do katastrofy doszło na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj w czasie podchodzenia do lądowania samolotu z polską delegacją na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41. Zginęli wszyscy członkowie załogi oraz pasażerowie, łącznie 96 osób, w tym głowa państwa Prezydent Lech Kaczyński oraz głównodowodzący Sił Powietrznych generał pil. Andrzej Błasik. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa komunikacyjnego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych.