105 rocznica bitwy pod Anielinem - Laskami

Data dodania: 13 października 2019

Muzeum Sił Powietrznych, uczciło pamięć walczących 105 lat temu w tzw. Bitwie Dęblińskiej pod Anielinem – Laskami. Wydarzenie Patronatem Narodowym objął prezydent Andrzej Duda. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową koncelebrowaną pod Mauzoleum w Żytkowicach, gdzie swą mogiłę znalazło ponad 100 legionistów biorących udział w walkach. Uroczystości towarzyszył koncert pieśni patriotycznych. W czasie mszy przypomniano o wysiłku Polaków w walce o niepodległość. Przy asyście Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz kompanii reprezentacyjnej 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odczytano apel poległych wzywający legionistów poległych na wszystkich frontach I wojny światowej i uroczyście złożono wieńce pod Mauzoleum.

Ważną dla zrozumienia historii przez młode pokolenie Polaków, była rekonstrukcja bitwy przygotowana przez Pawła Kibila wraz z rekonstruktorami z całej Polski. Dla nas – myśląc o przyszłorocznym Pikniku Militarnym Good Morning Dęblin, była to możliwość podejrzenia od zaplecza, jak przygotować się do rekonstrukcji z udziałem kawalerii, za co, gratulując wspaniałego widowiska, serdecznie dziękujemy organizatorom.

Pełna fotorelacja w galerii zewnętrznej (kliknij)