Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

101 rocznica Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

Data dodania: 10 lutego 2021

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem. Tym samym potwierdził wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża. Dziś mija 101 rocznica tych wydarzeń.

Corocznie na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się uroczystości nad Zatoką Pucką pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, organizowane we współpracy Samorządu Pucka i Ligi Morskiej i Rzecznej.

Swój udział zaznacza także Lotnictwo Marynarki Wojennej, które rodziło się właśnie w Pucku w 1920 roku – tu powstała i funkcjonowała w okresie międzywojennym Baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Uroczystościom towarzyszy złożenie na Zatoce Puckiej wieńca z pokładu śmigłowca ratownictwa morskiego W – 3 WARM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP,  w akompaniamencie orkiestry wojskowej. Lotnicy – marynarze oddają tym samym hołd swoim poprzednikom. Jest to wyjątkowe widowisko: śmigłowiec zwisa przez kilka minut nad taflą wody, wieniec jest zrzucany na linie.

 

W tym roku w uroczystościach wziął udział zwierzchnik Sił Zbrojnych RP- Prezydent Andrzej Duda, składając wieniec przed pomnikiem gen. Hallera w Pucku.

 

Z okazji 101 rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na V Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie 18 września 2021 roku.

 

zdjęcie wprowadzające: Kurier24.pl 10.02.2020 rok, zdjęcia w galerii: Mieczysław Orwat

101 lat temu, reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Po przemówieniu duchowni dokonali poświęcenia bandery morskiej Polski, która wśród huku powitalnych salw armatnich i przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt. Żołnierze oddali honory, a chorążowie pochylili sztandary ku falom morskim, zanurzając je częściowo na znak powitania morza. Następnie zebrani goście udali się przed ołtarz polowy, aby wysłuchać mszy, celebrowanej przez dziekana Frontu Pomorskiego. Po tej ceremonii gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”. Delegacja Sejmu rzuciła w fale morskie wieniec z szarfą z napisem: „Robotnicy polscy witają polskie morze”. Na zakończenie uroczystości podpisany został przez najważniejsze osobistości akt erekcyjny zaślubin Polski z morzem.

W dwudziestoleciu międzywojennym na pamiątkę wydarzeń z 1920 r. rokrocznie obchodzono dzień 10 lutego jako święto Pucka i całego powiatu puckiego. Do odrodzenia tradycji świętowania rocznic zaślubin przyczynili się członkowie utworzonego w 1957 r. puckiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 1970 r., w pięćdziesiątą rocznicę wydarzenia zorganizowano po raz pierwszy dużą uroczystość o charakterze patriotyczno-religijnym. W 1980 r. ustawiono w porcie puckim replikę słupa zaślubinowego. W 1985 r. prymas Polski Józef Glemp w asyście rybaków odnowił akt zaślubin. zanurzając pierścień w wodach Zatoki Puckiej. W 1990 r. obchody nabrały charakteru państwowego. Wszystkie późniejsze rocznice, zwłaszcza te okrągłe, odbywały się przy udziale najwyższych władz państwowych, z prezydentami RP na czele.

źródło: Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r. Muzeum Ziemi Puckiej.