100 lat temu 15. Pułk Piechoty "Wilków" przybył do Dęblina

Data dodania: 07 września 2021

Jedna z najstarszych jednostek Wojska Polskiego, sformowana w 1918 roku, od 1921 roku stacjonowała w dawnej twierdzy w Dęblinie.

5 września, na pamiątkę bitwy pod Stepankowicami w 1920 roku, pułk obchodził swoje święto. Przyjął również przydomek „Wilki”.

W roku 100-lecia przybycia pułku do Dęblina, miały miejsce uroczyste obchody tego wydarzenia.

W niedzielę 5 września 2021 roku, przy Pomniku poległych żołnierzy 15. P.P. „Wilków”, uroczystą Polową Msza Świętą w intencji Żołnierzy Pułku oraz Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się obchody święta 15. Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka, Dowódca 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego – Pan ppłk Jacek Zaniewski, Dowódca 22. Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty WOT- ppłk Stanisław Guźmięga. Odbył się Apel Poległych. Po salwie honorowej, delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem.

Po uroczystościach na terenie Cytadeli Twierdzy Dęblin odbył się piknik historyczny. Konny oddział wmaszerował mostem przez Bramę Lubelską do Twierdzy. Zgromadzeni widzowie mogli zwiedzać sale tradycji oraz teren Cytadeli z przewodnikami, specjalną wystawę posterową przygotowaną przez p. Grażynę Szczepańską i Towarzystwo Przyjaciół Dęblina. Pokazom historycznym oraz prezentacjom sprzętu wojskowego towarzyszył komentarz historyczny dr hab. Andrzeja Olejko. W namiocie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie można było obejrzeć wystawę „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wziąć udział w warsztatach budowania i malowania samolotów. Miasto Dęblin oferowało okolicznosciową kartę pocztową. Wydarzeniem towarzyszącym był Bieg Tropem Wilczym, którego trasa obejmowała tereny Cytadeli.

Podczas pikniku można było również skorzystać z mobilnego punktu szczepień przeciw Covid-19.

Wydarzenie organizowali: Miasto Dęblin, 1. Dębliński batalion Drogowo-Mostowy oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Partnerami wydarzenia byli: 22. Dębliński Batalion lekkiej Piechoty WOT, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina i Lotnicza Akademia Wojskowa.