Stanisław Skarżyński. Awiator, marzyciel, rekordzista

90 LAT TEMU STANISŁAW SKARŻYŃSKI WYKONAŁ REKORDOWY LOT PRZEZ ATLANTYK
7 maja 1933 roku tuż przed północą, w rejonie Dakaru kpt. pil. Stanisław Skarżyński przekroczył wybrzeże Afryki i jako pierwszy Polak pokonał 3100 km nad Oceanem Atlantyckim. Po 20 godzinach i 30 minutach lotu, 8 maja o godzinie 19:30 jego samolot RWD-5bis SP-AJU wylądował na małym lotnisku w Maceio w Brazylii. Wielu nie dowierzało, że na tak małym statku powietrznym zdołał przelecieć przez ocean! Dodatkowo na Brazylijczykach ogromne wrażenie zrobił ubiór pilota – zwykły szary garnitur i kapelusz zamiast kombinezonu i czapki pilotki.
Przelotem nad Atlantykiem Stanisław Skarżyński ustanowił międzynarodowy rekord odległości przelotu w klasie samolotów turystycznych, pokonując w dniach 7-8 maja łącznie 3582 km. W mediach brazylijskich został nazwany przydomkiem „Milczącego Kondora”. Ponadto za wyczyn, którego dokonał został odznaczony przez Federation Aeronautique Internationale najwyższym odznaczeniem lotniczym – medalem Bleriota.
Wystawa czasowa poświęcona pamięci Stanisława Skarżyńskiego dostępna jest w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie od 13 maja 2023r.