- Strona główna
- /
- Wystawy
- /
- Muzeum Sił Powietrznych
- /
- Archiwum wystaw
- /
- Niebo nad Brytanią
Niebo nad Brytanią
NIEBO NAD BRYTANIĄ. Polskie Siły Powietrzne w 80-tą rocznicę Bitwy o Anglię
wystawa czasowa 15.09.2020-30.06.2021 r
miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Wystawa prezentuje udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię – służących w jednostkach brytyjskich oraz polskich Dywizjonach, z uwzględnieniem przebiegu bitwy od 10 lipca do 31 października 1940 roku, jak również jej znaczenia dla dalszego przebiegu konfliktu w Europie podczas II wojny światowej. Celem wystawy jest podkreślenie roli polskich pilotów w jednej z największych kampanii powietrznych II wojny światowej.
Ekspozycja obejmuje wystawę posterową, wg scenariusza Roberta Gretzyngiera oraz wystawę historyczną – obiektów ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.
Warto także zwrócić uwagę na wybrane elementy wystawy stałej; dużych rozmiarów emblemat-odznakę wsławionego w bitwie Dywizjonu 303, któremu przypisano 126 pewnych zestrzeleń; dispersal, tj. rekonstrukcję „domku pilota” – wyposażonego w oryginalne przedmioty oraz rekwizyty m.in. używane podczas realizacji filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” (2018); pokój operacyjny, gdzie nanoszono dane z rozpoznania radiolokacyjnego i podejmowano decyzje; w części poświęconej mundurom lotniczym Polaków, w jakich występowali m. in. w czasie bitwy, eksponujemy modele samolotów biorących udział w walkach, a w gablotach osobiste rodzinne pamiątki uczestników tych wydarzeń i późniejszych; w hangarze eksponowany jest oryginalny silnik Messerschmitta BF 109 – z niemieckiego samolotu, jakie brały udział w bitwie o Wielką Brytanię.
Wystawa jest okazją do publicznego pokazu rzeźby Orla z Blackpool – dotychczas zdobiącego elewację oficerskiego klubu „Biały Orzeł” w miejscowości znaczącej dla formowania się polskiego lotnictwa na terenie Wielkiej Brytanii. Pamiątka ta została pozyskana dzięki inicjatywie brytyjskiej Polonii – Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire.
organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Centralna Biblioteka Wojskowa
partnerzy:
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Instytut Pamięci Narodowej
Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego
Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire.
patronat medialny:
Polska Zbrojna, Polska Zbrojna Historia, TVP Historia, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Radio Płock, Tydzień Polski