“Lwowskie Puhacze. 307 Dywizjon Nocny”

31 sierpnia 2024 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się wernisaż wystawy “Lwowskie Puhacze. 307 Dywizjon Nocny”.

307 Dywizjon Myśliwski Nocny „Lwowski”- to jedyny nocny z dywizjonów Polskich Sił Powietrznych służących w Wielkiej Brytanii.  Powstał w sierpniu 1940, roku w odpowiedzi na wzrastającą ilość nocnych ataków bombowych Luftwaffe na Wielką Brytanię.

Wystawa upamiętniająca tę formację została przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w ścisłej współpracy z 307 Squadron Project – polsko-brytyjską organizacją promującą historię 307 Dywizjonu, której założycielami są: Michael Parrot, Andrzej Michalski oraz Marcin Piórkowski. We współtworzeniu wystawy czynny udział miał Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego Robert Gretzyngier, autor książki o 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym. Archiwalne materiały oraz eksponaty udostępnione zostały także przez: Instytut Sikorskiego i Muzeum w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wystawę “Lwowskie Puhacze. 307 Dywizjon Nocny” będzie można zwiedzać w Muzeum Sił Powietrznych do połowy sierpnia 2025.

Zapraszamy!