- Strona główna
- /
- Wystawy
- /
- Muzeum Sił Powietrznych
- /
- Darczyńcy
- /
- Gen. Lech Majewski
Gen. Lech Majewski
Lech Majewski
generał broni w stanie spoczynku pilot
Pełniąc najważniejsze funkcje w Siłach Zbrojnych RP włożył wiele wysiłku i użył swojego autorytetu na rzecz budowy i rozbudowy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przy jego wydatnej pomocy mogło ono powstać już w 2011 roku. Nasza instytucja jest w posiadaniu kolekcji eksponatów, będącej darem gen. Lecha Majewskiego dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Około 200 eksponatów to pamiątki z czasów służby na stanowiskach dowódczych, a ponad 500 pochodzi z dawnej Sali Tradycji Dowództwa Sił Powietrznych. Wśród artefaktów znalazły się m.in. kompletne umundurowanie generalskie oraz kombinezony lotnicze.
Gen. Lech MAJEWSKI urodził się 30 czerwca 1952 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W roku 1972 ukończył Technikum Hutniczo – Mechaniczne i wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.
Zawodową służbę rozpoczął w 21. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Powidzu, awansując do stanowisk dowódcy klucza lotniczego i nawigatora eskadry.
W 1983 r. zdał konkursowe egzaminy i został skierowany na studia w Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino (w b. ZSRR). Po powrocie do kraju w 1986 r., przejął obowiązki dowódcy eskadry w 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Sochaczewie, a po roku zastępcy dowódcy pułku ds. szkolenia, następnie do spraw liniowych.
Głęboka wiedza, duży nalot (1100 godz.), umiejętności dowódcze oraz dobra prezentacja spowodowały, że dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (WLOP) mianował go na dowódcę prestiżowego 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Jako dowódca skutecznie i bezpiecznie wprowadził na uzbrojenie samoloty MiG-29.
Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej w 1994 r. został zastępcą Szefa Wojsk Lotniczych w 1. Korpusie Obrony Powietrznej (KOP) w Warszawie, a następnie Szefem Wojsk Lotniczych w 3. KOP we Wrocławiu. W 1999 r. został jego dowódcą.
W 2000 r. awansował do stopnia generała brygady, a w 2003 r. generała dywizji. W tym także roku otrzymał nominację na dowódcę Centrum Operacji Powietrznych – zastępcę dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (WLOP).
W latach 2004–2005 studiował na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.
W roku 2005 otrzymał awans na stopień generała broni. W latach 2007–2010 służy jako asystent Szefa Sztabu Generalnego ds. Lotnictwa.
Po katastrofie samolotu Tu-154 w 2010 r., sięgnięto po doświadczonego, wymagającego, wieloletniego dowódcę lotniczego. 21 maja tego roku objął stanowisko dowódcy Sił Powietrznych RP. Prezydent Bronisław Komorowski uczynił go jednocześnie architektem koniecznych zmian naprawczych w organizacji i funkcjonowaniu Sił Powietrznych, odbudowy właściwej atmosfery, poprawy morale i zaufania. Generał Lech Majewski dokonał głębokich analiz stanu wojsk, przyczyn powstałych niedociągnięć oraz opracował zakrojone na szeroką skalę długofalowe programy naprawcze. Odbudowano obowiązkowość, zaufanie i wzajemne wsparcie oraz wiarę w siłę i nowoczesność wojsk. W opracowywaniu nowych uregulowań, zasad i przepisów lotniczych kierowano się rozsądkiem, wiedzą i doświadczeniem oraz czerpano z dokonań międzynarodowych sił powietrznych. Determinacja, wymagalność, skrupulatność i wytrwałość realizacyjna programowych postanowień i zadań skutkowała szybką poprawą atmosfery pracy i służby, bezpieczeństwa lotów oraz sprawnością techniczną sprzętu lotniczego. Zwiększył się znacząco wykonywany nalot oraz udział SP w międzynarodowych, sojuszniczych ćwiczeniach, co zaowocowało szybkim wzrostem gotowości bojowej, a także skuteczną promocją polskich skrzydeł za granicą.
Wymagalność, dyscyplina, wiedza i umiejętności kierowania dużymi zespołami złożyły się na powierzenie mu zupełnie nowych obowiązków – od 1 stycznia 2014 r. został pierwszym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Za wysoki poziom wiedzy i zdolności dowódczych ceniony w kręgach wojskowych w kraju i strukturach NATO.
Ze względu na osiągnięty wiek emerytalny, 30 czerwca 2015 r. został przeniesiony w stan spoczynku.
Jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ponad 2000 godzin. Wykonywał loty na wielu typach samolotów: MiG-21, MiG-29, TS-11, Mig-15, Mig-17, M-28, TS-8 oraz z drugiej kabiny na F-18, F-16, F-5, Mirge-2000, Mirage-2005, Gripen, M-346.
Odznaczenia:
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2015),
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2012),
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polsk (2000),
Złoty Krzyż Zasługi,
Lotniczy Krzyż Zasługi,
Zasłużony Pilot Wojskowy (dwukrotnie),
Order Legii Honorowej Republiki Francji.
Odznaczenia resortu Obrony Narodowej:
Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
Złoty Medal „Za Zasługi dla Policji”,
Złoty Medal „Za Zasługi dla Straży Granicznej”,
Medal Pro Memoria,
Odznaka „Zasłużony Pilot Wojskowy”.
Był:
- profesorem wizytującym Akademii Obrony Narodowej,
- przewodniczącym konwentu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych,
- członkiem Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych,
- pomysłodawcą wydawnictwa pt.: „Dowódcy Lotnictwa Polskiego 1918-2023”,
- członkiem Zarządu Oddziału W-MSSLW RP (4 stycznia 2018 r. – 19 lutego 2019 r.),
- pomysłodawcą, a od 29 maja 2018 roku członkiem Komitetu Budowy Pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”, odsłoniętego 28 sierpnia 2018 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100-lecia Lotnictwa Polskiego oraz 115-lecia Lotnictwa Światowego.
W latach 2015-2016 był zastępcą prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej ds. obronnych, którą w krótkim okresie współtworzył od podstaw.
Rozpoczął prace, zakończone sukcesem nad członkostwem Polski w europejskim Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych), które realizuje jedną z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej, związanych z kosmosem. Udział w konsorcjum umożliwia Polsce wzmocnienie krajowych zdolności związanych z obserwacją i budowaniem świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej mogących przyspieszyć rozwój kompetencji krajowego sektora kosmicznego oraz szkolenia z zakresu wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną. Agencja rozpoczęła prace związane z opracowaniem programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji publicznej w zakresie wykorzystywania zobrazowań i usług opartych na danych satelitarnych w realizacji zadań urzędów. Działania te związane są z członkostwem agencji w konsorcjum realizującym projekt Sat4Envi, którego celem jest stworzenie w kraju infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych satelitarnych dostępnych dla Polski w ramach m.in. programu Copernicus oraz powstałych na ich bazie produktów satelitarnych.
W ramach Konsorcjum SST zlecono opracowanie studium wykonalności astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV, satelitarnego systemu zobrazowań radarowych, architektury systemu świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu oraz przyszłościowych technik i technologii kosmicznych. Rozpoczęto współpracę międzynarodową Polski w dziedzinie kosmosu oraz wspieranie działań edukacyjnych dotyczących tematyki kosmicznej.
Jest:
- członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP (od 7 listopada 2017 r.),
- wiceprezesem Zarządu Głównego SSLW RP w Poznaniu (od 27 września 2018 r.),
- wiceprezesem Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego SSLW RP (2019–2023),
- dyrektorem pionu eksportu w firmie ELEKTROTIM S.A. (od 2016 r.),
- profesorem wizytującym w Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (od 2017 r.), specjalizuje się w wykładach na temat: polskiego sektora kosmicznego, strategii bezpieczeństwa państwa oraz systemu obronności państwa,
- przewodniczącym Krajowej Sekcji Lotnictwa i Technik Kosmicznych przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji RP (2018–2024).
Generał L. Majewski jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych, będąc ich aktywnym uczestnikiem: prelegentem oraz przewodniczącym paneli tematycznych. Opiekuje się, przy współpracy z władzami lokalnymi, pomnikami lotników w Mińsku Mazowieckim oraz pod Mirosławcem. Współpracuje ze szkołami patronackimi: w Warszawie, Zadybiu Starym, Dłutowie, Kręgach i Woli Mystkowskiej.
Zainteresowania: lotnictwo, kosmonautyka, historia i sport. Uprawia tenis, narciarstwo i pływanie. Zna język angielski i rosyjski.
14 grudnia 2023 r. Wicepremier Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz wyznaczył go na stanowisko Pełnomocnika MON do spraw lotnictwa.