Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie. Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Data rozpoczęcia: 19 września 2020 15:00 | Data zakończenia: 19 września 2020 19:00

Po raz czwarty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 19 września 2020 r w Dęblinie.

 

Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Stulecia Zaślubin Polski z Morzem. Ten akt patriotyczny z 19 lutego 1920 roku miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat.  Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga”.

Poprzez symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą pragniemy przedstawić „drogę” jaka pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen. broni Józef Haller, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat – Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pragniemy także pokazać „naszą drogę”-  wiślaną drogę wodną, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw, w tym mieszkańców Dęblina. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.

Wydarzenie ma charakter otwarty i jest adresowane do lokalnej społeczności, mając na uwadze integrację międzypokoleniową oraz zachęcenie do poznawania walorów historycznych, naturalnych i kulturowych „małej ojczyzny”. Spotkanie zostanie zorganizowane w formie plenerowej.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym:

– Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej

–  Burmistrz Miasta Dęblin – Beaty Siedleckiej

 

miejsce: Przystań nad Wisłą 08-530 Dęblin, ul. 15 PP Wilków 32 A, przy Miejskim Domu Kultury

 

program:

15.00 – „Piracka przygoda nad Wisłą” – warsztaty dla dzieci

15.30 – Otwarcie poplenerowej wystawy malarstwa „Wiślane krajobrazy”

16.00 –  odsłonięcie repliki słupa zaślubin z morzem z 10 lutego 1920 w Pucku – w 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i z okazji IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie

16.15 – uroczystość Zaślubin z Wisłą – ślubowanie na wierność Królowej Polskich Rzek

Ceremonię poprowadzi Wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr SG Marek Padjas,

Sławomir Jodełka wystąpi w roli generała broni Józefa Hallera

W asyście uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i uczniów Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

oraz SRH 15 pp Strzelców Kresowych w roli żołnierzy Błękitnej Armii

16.30 – koncert  Orkiestry Wojskowej z Dęblina

– otwarte warsztaty ceramiczne w pracowni MDK

17.00 – „Piracka przygoda nad Wisłą” – warsztaty dla dorosłych

17.30 – biesiada śpiewacza przy ognisku

 

wydarzenia towarzyszące:

– promocja książki Józefa Wąsiewskiego „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020″

– zakończenie sezonu wodnego na Przystani w Dęblinie

 

organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Liga Morska i Rzeczna

partnerzy: Miasto Dęblin, Instytut Pamięci Narodowej- Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Orkiestra Wojskowa w Dęblinie, Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie, Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu, Stowarzyszenie Przystań-Wisła-Dęblin, SRH 15 pp Strzelców Kresowych

 

wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie autorskie z panem Józefem Wąsiewskim i promocja jego najnowszej publikacji „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”.

 

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy państwem morskim i czy dostęp do morza stał się dla kraju wartością wzbogacającą nasz dobrostan? W pracy przedstawiono fakty i mity związane z naszymi morskimi tradycjami. Przypomina dawne tradycje morskie z początków naszej państwowości oraz kwestie dominium maris. Zwraca uwagę na zaślubiny z morzem w tradycji innych krajów oraz naszych na tym tle. Ogrom materiałów powinien wzbudzić zainteresowanie wszystkich, którym bliska, a może nieznana jest Polska Morska, a także przypomnieć, że nawet w najtrudniejszych czasach można i trzeba być zawsze wiernym morzu.

 

Józef J. Wąsiewski, żołnierz zawodowy w latach 1961-2000, absolwent WAP i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1990-2000 redaktor naczelny czasopisma Marynarki Wojennej Bandera. Publicysta, popularyzator, tłumacz i kolekcjoner. Przez kilka lat upowszechniał symbolikę ligową, marynarską i inne tematy na stronie internetowej „Ocalić od zapomnienia”, która cieszyła się wielką popularnością. Był aktywnym członkiem Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii objętej patronatem byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie Ryszarda Kaczorowskiego. Wyróżniony tytułem honorowym Kustosz tradycji, sławy i chwały oręża polskiego.