- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- z historii dęblińskiego lotniska
z historii dęblińskiego lotniska
W jubileuszowym albumie „Siła Nośna” oraz na wystawie, która będzie otwarta już w najbliższy czwartek, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na wyjątkową fotografię, którą udostępnił nam ze swoich zbiorów płk dypl. (R) pil. Zdzisław Mularski, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Fotografia przedstawia samoloty Lim-2 (produkowane w Polsce na licencji samoloty MiG-15bis) sfotografowane na dęblińskim lotnisku 22 lipca 1966 roku podczas przygotowań do startu na defiladę z okazji obchodów Tysiąclecia państwa polskiego. Podczas defilady oprócz prezentacji różnych typów uzbrojenia lotniczego, przygotowano również formacje specjalne. Jedną z nich była uformowana na niebie z samolotów Lim-2 liczba „1000” składającą się z 43 samolotów (7 tworzyło cyfrę „1”, a 36 utworzyło cztery cyfry „0”).
Formację tę tworzyli instruktorzy Szkoły Orląt. Wykonanie tego typu figury wymagało od pilotów wielu wyczerpujących lotów treningowych które musieli realizować równolegle ze szkoleniem podchorążych. Warto zaznaczyć iż lot w formacji jest uwieńczeniem perfekcji pilotażu. Pilot realizujący takie zadanie musi posiadać najwyższe umiejętności i predyspozycje gdyż z natury nie każdy pilot do takich zadań się nadaje. Dodatkową trudnością była w tym przypadku wielkość formacji oraz potrzeba jej ścisłego utrzymania, tak by możliwe było odczytanie liczby „1000” z ziemi.
Fotografia pochodzi ze zbioru jednego z pilotów instruktorów uczestniczących w defiladzie, płk dypl ( R) pil. Zdzisława Mularskiego – pilota, który chciał realizować swoją wielką pasję do latania. Jako bardzo zdolny pilot instruktor, był jednym z najmłodszych lotników biorących udział w operacji.
Z perspektywy historii lotnictwa ówczesna defilada jest szczególnie ciekawym przypadkiem i jeżeli chodzi o aspekt historyczny, ale również z powodów technicznych (przygotowanie, treningi, procedury, realizacja). Mimo tego, iż okoliczności polityczne, w których nastąpiła defilada należą do jednych z najmroczniejszych w całych dziejach historii Polski, to żaden historyk lotnictwa nie może przejść obok tej operacji obojętnie, zaś Muzeum Sił Powietrznych nie może nie zauważyć, iż takie zdarzenie miało miejsce. Tym bardziej, że płk. Mularski jest byłym instruktorem Szkoły Orląt – obecnie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, której tradycję prezentuje na swojej wystawie Muzeum w Dęblinie.
W chwili obecnej, tylko 18 pilotów z ugrupowania „1000” będzie miało okazję uczestniczyć w jubileuszu Stulecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.
Zapraszamy na wernisaż wystawy 23 sierpnia 2018 r o godzinie 16.00
Album „Sił Nośna”- jest już dostępny w sklepie muzealnym.