Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wystawa Czasowa „ Lasting Friendship – Trwała Przyjaźń Poland and Pakistan – Polska i Pakistan”. Otwarcie 3.08.2013r

Data wydarzenia: 03 sierpnia 2013

Wystawa Pakistan 2Już w najbliższy weekend w MSP zobaczyć będzie można wystawę pt: „Lasting Friendship – Trwała Przyjaźń. Poland and Pakistan – Polska i Pakistan”, przygotowaną przez Ambasadę Pakistanu, którą muzeum pozyskało za pośrednictwem Dowództwa Sił Powietrznych.

Wystawa powstała z okazji Złotego Jubileuszu ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Pakistanem, który obchodzony był w 2012 roku. Jest ona także wyrazem wdzięczności i uznania dla bezcennej służby polskich pilotów w Pakistanie i ryzyka podejmowanego przez polskich alpinistów.

Celem prezentacji jest przybliżenie historii powstania Sił Powietrznych Pakistanu po II wojnie światowej i udziału polskich pilotów w tworzeniu szkoły lotniczej, w której kształcili się  piloci Pakistańscy.

Wystawa potrwa do 20.08.2013r.

 ZAPRASZAMY

 Wystawa Pakistan 1

HISTORYCZNA MISJA W PAKISTANIE

Koniec Drugiej Wojny Światowej oznaczał  koniec Imperium Brytyjskiego w dotychczasowym kształcie.

W lipcu 1947 roku parlament brytyjski ogłasza Akt o Niepodległości Indii, które stają się dwoma niezależnymi dominiami. 15 sierpnia powstają niepodległe Indie, 14 sierpnia powstaje Pakistan.

Ten ogromny kraj, o powierzchni 800 tys. km²  i granicach długości 7 tys. km, nie miał armii, lotnictwa, policji, wszystko trzeba było tworzyć od początku. Najpilniejszą potrzebą było strzeżenie granic, zwłaszcza tych ciągnących się przez wysokogórskie łańcuchy  7-8-tysięczników, na pograniczu z Indiami, w spornym Kaszmirze albo na granicy z Chinami, krajem o potężnej armii. Po uzyskaniu niepodległości Pakistanu zapewnienie bezpieczeństwa terytorium stało się najważniejsze. Powstają Królewskie Pakistańskie Siły Powietrzne (RPAF), przywódca Pakistańczyków i nowego islamskiego kraju Quaid-e-Azam, ściąga do kraju pilotów brytyjskich z RAF. Byli wśród nich i polscy piloci z Polish Air Corps  na czele z kpt. Władysławem Turowiczem, późniejszym Generałem Pakistańskich Sił Powietrznych oraz  dobraną przez siebie ekipą 30 polskich pilotów.

… Był rok 1949, kpt. Turowicz rozpoczął realizację pierwszego projektu.
W Risalpurze pod Peszawarem powstała pierwsza szkoła lotnictwa na rzecz nowo powstałych Sił Powietrznych Pakistanu …

Szkołę od podstaw tworzyli Polacy, począwszy od budowy pawilonów mieszkalnych dla kadry z rodzinami, przez sale wykładowe, po miejsca treningu technicznego. Kadeci mieszkali w miasteczku namiotowym. Uczyli się latania, najpierw na szybowcach.

W szkole pracowały również  dwie instruktorki, kobiety pani Maria Mikulska i pani Zofia Turowiczowa…