- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Wystawa 100 modeli na 100-lecie Lotnictwa Polskiego już otwarta
Wystawa 100 modeli na 100-lecie Lotnictwa Polskiego już otwarta
Wystawę 100 modeli na 100-lecie Lotnictwa Polskiego oraz wystawę walorów filatelistycznych w Muzeum Sił Powietrznych, uznajemy za otwartą.
Pośród zaproszonych gości pojawili się zaprzyjaźnieni z muzeum przedstawiciele jednostek dęblińskiego garnizonu, władz samorządowych, seniorzy lotnictwa, modelarze i sympatycy lotnictwa oraz goście specjalni: współtworzący wystawę: płk. rez. pil. dr hab. Bronisław Galoch, Andrzej Stachyra – Prezes Fundacji Lotniczy Lublin, której model Lublina R XIII D w skali 1/3,5 prezentowany jest w dziale polskiego przemysłu lotniczego i pomysłodawca wystawy – Prezes Kagero Publishing Damian Majsak, przyjaciel muzeum od wielu lat wspierający wszystkie nasze działania.
O swej kolekcji walorów filatelistycznych opowiedział pułkownik Galoch.
Wystawę otworzył Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, dziękując za wsparcie wszystkim modelarzom i podmiotom, bez współpracy, z którymi nie udałoby się stworzyć wystawy.
Dzień otwarcia wystawy jest nieprzypadkowy, 5 listopada to data szczególna dla polskiego lotnictwa wojskowego, tego dnia w 1918 roku zostało opanowane lotnisko w Lublinie, a w tym samym czasie we Lwowie wzniósł się w powietrze pierwszy samolot w barwach polskich – pilotowany przez Stefana Bastyra w asyście obserwatora Janusza de Beaurain, Hansa-Brandenburg C.I. To między innymi model tego samolotu możemy obejrzeć w Muzeum Sił Powietrznych. Rys historyczny przedstawił asystent muzealny Marcin Arbuz, mówiąc o historii początków polskiego lotnictwa wojskowego.
W pierwszym locie Bastyr z de Beaurainem leci nad Persenkówką i obrzuca bombami oddziały ukraińskie. Drugi lot wkrótce odbywa Bastyr z Toruniem, lecąc nad miasto i Wysoki Zamek na wysokości trzysta metrów. Po czterokrotnym okrążeniu Zamku i Ratusza wrócili z aparatem przestrzelonym w 10 miejscach1
5 listopada stał się dla polskiego lotnictwa datą niezwykle symboliczną, aż do 1932 roku obchodzoną jako Święto Lotnictwa.
Wśród prezentowanych modeli znalazły się zarówno te budowane z gotowych zestawów modelarskich, jak i tworzone zupełnie od podstaw. W przestrzeni wystawy znajdziemy w różnych skalach – od 1/72 aż do makiety 1/1, statki powietrzne, które wykorzystywane były przez polskich lotników zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Na etapie tworzenia wystawy szybko okazało się, że wyjdzie ona daleko poza ramy stu modeli. Wielość typów statków powietrznych, jakie na przestrzeni stu lat pojawiły się na polskim niebie, sprawił że na wystawie znacznie przekroczona została liczba dwustu modeli.
Niebagatelną rolę w stworzeniu wystawy odegrał I Ogólnopolski Mityng Modelarski, który odbył się w Muzeum Sił Powietrznych w dn. 26-27 października. W czasie Mityngu na ręce Dyrektora przekazane zostały do muzealnej kolekcji modele, m.in.: Spitfire w skali 1/72 – przez prezesa Kagero Publishing Damiana Majsaka, MiG-29, Lublin R XIII i MiG -17, w skali 1/48 – przez Marcina Rutkowskiego, model samolotu Lim-2 – przez Adriana Wolnickiego, diorama z samolotem Supermarine Spitfire MK.IX C – przez Marcina Chruścielewskiego, Diorama przedstawiająca maskowanie samolotu PZL-P11c na lotnisku polowym, w czasie „Kampanii wrześniowej 1939” – przekazany przez szkolną modelarnię Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Władysława Korżyka, model PZL-P11 w skali 1/48 – przekazany przez Tomasza Jatczaka.
Blisko 200 modeli w skali 1/72 przekazał na wystawę Pan Rafał Grzanka, kilkadziesiąt modeli w skali 1/48 zaprezentował Pan Piotr Michalski.
Na ekspozycji nie zabrakło również zwycięzcy pucharu Burmistrz Miasta Dęblin, modelu wykonanego od podstaw,- MiG-21 M z 9 plm, 2plm i 10 plm autorstwa zaprzyjaźnionego z muzeum przewodnika płk. Janusza Zajdzika i wiele innych, często bezimiennych autorów, które na przestrzeni lat trafiły do zbiorów muzealnych.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Wystawa otwarta jest dla zwiedzający w godzinach otwarcia muzeum, w cenie biletu wstępu. Zapraszamy