Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wspomnienia o Syberii

Data wydarzenia: 16 lutego 2018

Wokoło ogromna jakucka tajga, bez przesiek i polan, niekończące się połacie lasu. O jakiejkolwiek cywilizacji, choćby w postaci zagubionej wioski, nie ma tu mowy, nie spotka się też tu człowieka. Z niecierpliwością wypatruję każdego meandra rzeki, ciekawy jestem, co też ujrzę za zakrętem… Im bliżej Jakucka, tym częściej widujemy ślady obecności człowieka. Mijamy małe skupiska typowych drewnianych jakuckich jurt, zagrody dla bydła… na płotach suszą się skóry niedźwiedzie. Mają obcięte łapy i łby, czaszki wiszą wokół chat na żerdziach…. Temperatury poniżej minus czterdzieści stopni Celsjusza są tu codziennością, trzeba więc grzać na okrągło….. Na świecie są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy biorą byka za rogi, i ci, którzy uciekają, gdzie pieprz rośnie

Z całą pewnością możemy potwierdzić, iż do tych pierwszych zalicza się nasz gość Romuald Koperski – podróżnik, dziennikarz, żeglarz, pilot… człowiek wielu pasji, który w niezwykle barwny sposób ukazał uczestnikom spotkania piękno Syberii.

Syberyjska Odyseja przygotowana we współpracy z Puławskim oddziałem Związku Sybiraków zgromadziła wielu słuchaczy.  Ponad 100 widzów  wysłuchało barwnych i niesamowitych opowieści z podróży do krainy wiecznego śniegu i walki człowieka z potęgą natury – Jakucji, Czukotki, Kołymy…. Opowieści  o drodze, ludziach, obyczajach, emocjach związanych z liczącą tysiące kilometrów syberyjską tajgą, dolinami, przełęczami i pustyniami arktycznymi.

Zasłuchani w opowieści, uczciliśmy także pamięć ofiar, których decyzje polityczne  okupantów radzieckich zesłały 78 lat temu na nieludzką ziemię.

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie Prezesa Oddziału Związku Sybiraków- Henryka Skirgajło, wprowadzające widzów w zadumę i refleksję nad nieludzkim losem naszych rodaków, zesłanych w głąb radzieckiej Syberii. Celem deportacji była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą. Ofiary represji uczciliśmy przy akompaniamencie Marsza Sybiraków.

W programie spotkania miała miejsce prezentacja wystawy „Polacy na Syberii”, przygotowanej przez  Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Komisję Historyczną Związku Sybiraków Oddział w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja przybliża wydarzenia lat 40. oraz życie w łagrach sowieckich.

Syberyjska Odyseja była pierwszym wydarzeniem organizowanym przez dęblińskie Muzeum poświęcone rocznicy deportacji Polaków w głąb Rosji.