Wizyta studyjna pary muzealników z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych

Data wydarzenia: 25 września 2015

W dn. dzisiejszym, tj. 25.09.2015, mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli dwóch związanych z nami tematycznie muzeów z Wielkiej Brytanii i USA.

Melissa John szefowa The Bentley Priory Battle of Britain Trust, za którego sprawą odrestaurowane i ponownie otwarte zostało Bentley Priory Muzeum w Londynie i Gerald Kochan Dyrektor Polsko Amerykańskiego Muzeum w Port Washington, w stanie Nowy York,  odwiedzili WSOSP oraz naszą placówkę. Wizyta ta miała charakter studyjny a jej celem było nawiązanie współpracy międzynarodowej, która w przyszłości miejmy nadzieję zaowocuje nowymi ekspozycjami w naszym muzeum. Oba te muzea mają za sobą nieodległy okres przebudowy i co za tym idzie wiele doświadczeń, z których i my możemy skorzystać. Bentley Priory to miejsce gdzie znajdowało się centrum dowodzenia RAF w czasie bitwy o Anglię w 1940 roku. Znajdują się tam ekspozycja poświęcona pamięci polskich lotników oraz pamiątki po polskich asach i bohaterach tej najważniejszej bitwy powietrznej II wojny światowej. Polsko Amerykańskie Muzeum w Port Washingtonktóre poza muzeum jest również centrum studiów militarnych i centrum polskości w tym regionie Stanów Zjednoczonych.

Gości przyjął dr. Andrzej Szmania z-ca dyrektora, który opowiedział o przemianach w polskim lotnictwie wojskowym, historii powstania naszego muzeum, oraz wspólnych bohaterach naszych narodów. Kolejnym etapem były rozmowy muzealników na temat pamiątek rozproszonych po całym świecie. Jak zdradziła nam Melissa John na ręce Rektora Komendanta gen. bryg. pil. dr hab. Jana Rajchela przekazała ona cenne pamiątki, aby mogły zasilić poświęconą szkole, nowopowstającą ekspozycję w naszym muzeum.

Serdecznie dziękujemy za pochlebne słowa odnośnie naszej placówki oraz wymianę doświadczeń. Życzymy kolejnych sukcesów w prowadzeniu muzeów i szerzeniu dobrego słowa na temat polskich pilotów.

IMG_20150925_095641IMG_20150925_095529IMG_20150925_095143IMG_20150925_095108IMG_20150925_095759