Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wernisaż wystawy „HISTORIA POLSKIEJ BRONI PRZECIWLOTNICZEJ”

Data wydarzenia: 11 stycznia 2017

W dniu dzisiejszym, tj. 10.01.2017 r. w naszej filii w Koszalinie – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej zwieńczone zostało dzieło wielu miesięcy, a w zasadzie ostatnich lat – muzeum zostało w pełni otwarte.

Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON – Sławomir Frątczak, jako doświadczony muzealnik i bezpośredni zwierzchnik  placówek muzealnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej wygłosił słowo wstępne, doskonale ujmując uczucia, jakie nam towarzyszyły – radość. „Nic nie sprawia większej przyjemności muzealnikowi jak tworzenie nowej wystawy”

„Jako historyk – muzealnik oraz przewodnik turystyczny pozwolę sobie na refleksję jaka towarzyszy mi po 20 latach pracy jako animatora życia kulturalnego. Mam nadzieję, że dzisiejszy wernisaż ucieszy wszystkich, którym bliska jest misja opieki nad skarbami historii i kultury. Ufam, że nasza praca znajdzie życzliwe zrozumienie i szacunek wśród tych, którzy tworzyli historię tego miejsca.” – Paweł Pawłowski, dyrektor MSP.

Dr Andrzej Szmania przypomniał o całym procesie uwłaszczania i modernizacji budynku muzeum, o tym jak rodziła się koncepcja wystawy, i jak wiele miało wpływ na jej kształt. W słowach osób, które zabierały głos – pracownikach, gościach, sympatykach naszej placówki dawało się wyczuć zaangażowanie we wspólnej sprawie.

Poświęcenie wystawy i Marsz Lotników w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Koszalinie dopełnił ceremonii otwarcia.  Dziękujemy za krzepiące słowa duszpasterzowi ks. kmdr. por. Andrzejowi Stawarzowi…… Orkiestrze Wojskowej w Koszalinie składamy słowa najwyższego uznania i podziękowania za uświetnienie dzisiejszej uroczystości.

Twórcy wystawy zostali uhonorowani przez przyjaciół współtworzących wystawę. Dr Andrzej Szmania oraz Grzegorz Bogaczyk zostali Kawalerami Złotego Krzyża Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej za szczególne zaangażowanie w krzewienie tradycji, utrwalanie pamięci i chwały oręża Wojska Polskiego.

Podziękowań i wyróżnień było wiele.

Każdy z pracowników włożył kawałek siebie byście Państwo odwiedzając Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie poczuli się szczególnie. My dzisiaj czuliśmy się wyjątkowo. „Jest nam niezmiernie miło, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie”, co powiedział już dyrektor Paweł Pawłowski, powtarzamy po dwakroć, gdyż zaskoczyliście nas Państwo frekwencją i ciepłem z jakim przyjęliście wystawę.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli swą cegiełkę do budowy: dowódcom jednostek Garnizonu Koszalin, seniorom ze stowarzyszeń, których pomoc była nieoceniona, władzom miejskim i wojewódzkim, dyrekcji i pracownikom Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, bez których pomocy nie zrealizowalibyśmy tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy Wydawnictwu KAMERA Barbara i Robert Gauer Sp. j. za wsparcie w druku zaproszeń i wspaniałym paniom, które przygotowały dla nas poczęstunek. Komplementy dla szefa kuchni – grochówka była prawdziwie wojskowa – smaczna i krzepiąca.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że nasze dzisiejsze święto było świętem całej społeczności koszalińskiej. Słowa nie opiszą naszej wdzięczności.

By choć trochę oddać atmosferę jaką mieliśmy przyjemność dzisiaj dzielić zapraszamy do fotorelacji pod linkiem poniżej:

Fotogaleria wernisażu (kliknij by otworzyć)

Otwarta dzisiaj wystawa stała pt. „HISTORIA POLSKIEJ BRONI PRZECIWLOTNICZEJ”  prezentuje uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej od początku ich istnienia do współczesności. Podzielona jest na cześć wewnętrzną i ekspozycję plenerową gdzie prezentowane są eksponaty wielkogabarytowe.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Filia kontynuuje tradycje dawnego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej utworzonego w 1976 r. przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W latach 2014-2016 obecny budynek ekspozycyjny przeszedł gruntowną modernizację i po wyłączeniu z terenu koszar stał się siedzibą muzealnego oddziału.

W budynku muzeum zobaczą Państwo eksponaty ukazujące rozwój polskiej broni przeciwlotniczej oraz zmieniającą się na przestrzeni lat strukturę i doktrynę obronną. Ważnym elementem ekspozycji jest prezentacja pamiątek po koszalińskich jednostkach wojskowych oraz stowarzyszeniach kombatanckich.

Scenariusz wystawy przygotował dr Wojciech Grobelski, a jej aranżację wykonała firma Data Techno Park.

Nowa ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz.10.00 -15.00

ZAPRASZAMY!