- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- W poszukiwaniu połączeń
W poszukiwaniu połączeń
Ponad 1100 osób odwiedziło Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę 19 maja 2018 roku. Specjalny program artystyczny miał ułatwić naszym widzom poszukiwanie połączeń pomiędzy przeszłością a przyszłością lotnictwa wojskowego. Zaakcentowaliśmy szczególnie rolę muzeum w budowaniu lokalnej społeczności i krajobrazu kulturowego, związki historii Dęblina z jej obecnymi mieszkańcami, połączenie miasta z Garnizonem Dęblin, oraz komunikację międzypokoleniową, także w formie artystycznej. Inaugurujący Noc Muzeów występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina z uczniami Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Chórem Canto i Cantare z Kazimierza Dolnego, ukazał nam zalety współpracy Garnizonu i szkoły oraz zaangażowania instruktorów obu zespołów: Moniki Kubiś-Arbuz oraz Andrzeja Królikowskiego. Zgromadzonych widzów powitała burmistrz Dęblina- pani Beata Siedlecka. Prowadzący- Paweł Pawłowski (dyrektor muzeum) w swoim przemówieniu podkreślał rolę Muzeum Sił Powietrznych w tworzeniu więzi społecznych, szczególnie w teraźniejszej hiperskomunikowanej rzeczywistości- globalnej sieci połączeń- w której również muzea poszukują nowych form wyrazu i kontaktu z widzem. Ówczesna różnorodność form komunikacji stała się inspiracją dla Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, ustanawiającej hasło tegorocznego Dnia Muzeów- Hyperconnected museum. Skala połączeń widoczna była w widowiskowym pokazie sokolniczym. Jedna z nielicznych sokolniczek w Polsce, pani Marlena Koźlińska na co dzień współpracuje z 4 Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego, przede wszystkim w płoszeniu ptaków na lotnisku wojskowym w Dęblinie. Lotnictwo może być zatem inspiracją dla układania ptaków, ale i do wyrażania siebie w formie artystycznej, z użyciem jednej z najstarszych technik zdobienia tkanin. Obrazy wykonane w formie batików na płótnie z artystycznymi przedstawieniami samolotów, podczas muzealnej nocy prezentowała pani Małgorzata Myszka.
Na specjalnie zaaranżowanej scenie w lotniczym hangarze prezentowali się nam najmłodsi artyści z OLL – zespół Dywizjon 32, The MAN z towarzyszeniem chóru Canto i Cantare, także w nietypowych aranżacjach. Pieśni lotnicze i patriotyczne zebrane pod hasłem „Orlęta da Niepodległej” wyśpiewywane z niesamowitą energią przez młodzież, której obce jest poczucie utraty niepodległości, wywołały wzruszenie wśród słuchaczy.
Łącznikiem pomiędzy wystawą Galerii ze Wsi Niebrów a występem gwiazdy wieczoru- Miron Nalepa Band, była legenda polskiego bluesa – Tadeusz Nalepa. Unikatowe pamiątki kolekcjonerskie Krzysztofa Jochana, poświęcone twórczości zespołu Breakout, wprowadziły nas w nastrój koncertu i ducha najlepszych lat dla polskiej muzyki rockowej i bluesowej.
Duże zainteresowanie naszych widzów budziła prezentacja szczątków bombowca Vickers Wellington IC R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej, zestrzelonego w 1941 roku. Pozostałości samolotu wydobyte zostały podczas akcji ratowniczej w 2016 roku w Holandii na jeziorze Ijsleemer przez grupę Leemans Specialwerken. Ekspozycja ta była dla nas potwierdzeniem dobrej współpracy międzynarodowej na rzecz ocalenia wspólnego dziedzictwa techniki lotniczej i upowszechnienia nieznanych wątków z czasu II wojny światowej. Udział polskich pilotów w operacjach powietrznych Bitwy o Wielką Brytanię, prezentowali rekonstruktorzy z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, na wystawie czasowej „Skrzydlaci Kosynierzy”.
Na ekspozycji plenerowej, obok statków powietrznych prezentowaliśmy także w innym świetle zabytkowe ciągniki- traktory Lanz Bulldog, Ursus C45.
Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych odbyła się pod patronatem Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz patronatem honorowym Starosty Ryckiego Stanisława Jagiełły. Wydarzenie wsparło Starostwo Powiatowe w Rykach.