Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W obronie polskiego nieba- Wrzesień 1939

Data rozpoczęcia: 27 września 2019 17:00 | Data zakończenia: 27 września 2019 19:00

27 września 2019r o godz. 17.00 w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „W obronie polskiego nieba – Wrzesień 1939”.

 

80 lat temu – gdy trwały jeszcze ostatnie walki wojny obronnej  – w Warszawie powstały pierwsze struktury Służby Zwycięstwu Polski. Była to tajna organizacja niepodległościowa stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Polskie Państwo Podziemne działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Utworzona 27 września 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową (AK), w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.

Na pamiątkę powstania tej organizacji,  27 września  obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

 

W programie wernisażu odbędzie się okolicznościowy wykład dr. Grzegorza Walaska pt. „Produkcja armat przeciwlotniczych w Towarzystwie Starachowickich Zakładów Górniczych S.A. w Starachowicach”.

 

Na wystawie będzie można obejrzeć obiekty nawiązujące do wydarzeń związanych z  wybuchem II wojny światowej, pochodzące ze zbiorów Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz obiekty udostępnione przez koszalińskich kolekcjonerów: Wojciecha Grobelskiego, Zbigniewa Izraelskiego, Piotra Palmowskiego i Andrzeja Wojciechowskiego.

 

Na uwagę zasługuje lufa 40 mm armaty przeciwlotniczej wz. 36 systemu „Bofors”.  We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie dysponowało ponad 300 działami tego typu.  Dziś, w polskich zbiorach zachował się zaledwie jeden i to niekompletny (bez łoża dolnego) egzemplarz tej armaty, natomiast drugi  przybył do kraju w 2016 r. na zasadzie wypożyczenia z Muzeum Wojska w Sztokholmie (Armémuseum).   Obiekt był eksponowany w Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu.

 

Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz pracy bojowej obsług rkm wz. 28 i ckm wz. 30 na podstawach przeciwlotniczych w wykonaniu członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”.

 

Wystawa będzie czynna do 31 marca 2020 roku

 

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, ul. Wojska Polskiego 70