Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

V Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie

Data rozpoczęcia: 18 września 2021 12:00 | Data zakończenia: 18 września 2021 19:00

Po raz piąty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 18 września 2021 r w Dęblinie.

 

Wyjątkową okazją do spotkania będzie „Dzień otwartych koszar” – 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Cytadeli Twierdzy Dęblin, przy nadrzecznym poligonie Wisła.

Wejście na teren wydarzenia przez Bramę Lubelską od ul. Podchorążych

 

W samo południe – o godzinie 12.00 zostaną otwarte bramy koszar. Oprócz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu dęblińskiej jednostki inżynieryjnej będzie można obejrzeć galerię historyczną w Bramie Lubelskiej poświęconą historii Twierdzy Dęblin.

Swoje stoiska edukacyjno promocyjne zaprezentują muzea Szlaku wiślanego w ramach akcji „Smaki DziedzictwaŁączy nas Wisła”. Na swoistych muzealnych targach będzie się można zapoznać z ich ofertą i zaplanować wizyty m.in.  Muzeum im ks. W. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Swoje stoiska zaprezentują również najbliższe nam Muzeum Czartoryskich z Puław, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i gospodarze czyli Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Swoja ofertę będą prezentować również: Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Fundacja Grom. Siła i Honor, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, Nadwiślańskie Stowarzyszenie Miłośników Historii.

 

Poznamy również tajemnice regionalnych kuchni oraz nadwiślańskie zwyczaje.

W czasie wojskowego pikniku nad Wisłą, będzie można również zwiedzić z przewodnikiem zakamarki, niedostępnej na co dzień dęblińskiej cytadeli.

Swoje możliwości techniczno-bojowe, zaprezentują również w formie dynamicznych pokazów gospodarze cytadeli tj. 1. Batalion Drogowo Mostowy oraz 22. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Największą atrakcją będą niewątpliwie pokazy „ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu” na potężnych amfibiach czyli pływających transporterach samobieżnych PTS.

Punktem kulminacyjnym będzie ceremonia Zaślubin z Wisłą – uroczysta przysięga na wierność królowej polskich rzek, tuż nad brzegiem rzeki, z udziałem uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej oraz władz samorządowych miast zaślubinowych.

Jak co roku, celebrantami wydarzenia będą – kołobrzeski i wyszkowski – oddziały Ligii Morskiej i Rzecznej. Ceremonię zaślubin poprowadzi kmdr SG Marek Padjas – wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej.

Program:

12.00 – symboliczne otwarcie bram koszar

12.30 – zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Dęblin z przewodnikiem

 

12.00 – 18.00piknik historyczny ŁĄCZY NAS WISŁA- Dzień Otwartych Koszar

Pokazy sprzętu wojskowego 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz 22. Dęblińskiego batalionu lekkiej Piechoty WOT:

pokazy dynamiczne: ewakuacja ludności z zagrożonego terenu amfibią PTS, działanie sekcji lekkiej piechoty w działaniach niekonwencjonalnych

Stoiska edukacyjno-promocyjne muzeów, instytucji kultury oraz stowarzyszeń

 

16.00Uroczystość Zaślubin z Wisłą w Dęblinie

Ceremonię poprowadzi Wiceprezes zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr SG Marek Padjas w asyście uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz Burmistrz Dęblina Beaty Siedelckiej, Prezesów Oddziałów Ligii Morskiej i rzecznej z Kołobrzegu i Wyszkowa.

18.00 – zakończenie pikniku i zamknięcie bram koszar.

 

UWAGA : Wstęp wolny! Ostatnie wejście na teren Cytadeli godz. 17.30

 

 

miejsce wydarzenia: Cytadela Twierdzy Dęblin – teren 1. Batalionu Drogowo – Mostowego w Dęblinie (wejście przez Bramę Lubelską, ul. Podchorążych)

organizatorzy: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 1. Dębliński Batalion Drogowo – Mostowy, 22. Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

wydarzenie objęte patronatem honorowym: Burmistrz Dęblina Beaty Siedleckiej oraz Ligi Morskiej i Rzecznej

patronat medialny: Polska Zbrojna

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach.

Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

 

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkty, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!

Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!

Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.