Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Zakładom Mechanicznym E.Plage i T. Laśkiewicz

Data wydarzenia: 07 listopada 2017

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w imieniu organizatorów zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pierwszej polskiej wytwórni samolotów, Zakładom Mechanicznym E.Plage i T. Laśkiewicz, oraz Lubelskiej Wytwórni Samolotów, powstałej później w wyniku przekształcenia i upaństwowienia.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się 8 listopada o godz. 11:00 przy ulicy Wrońskiej 2 w Lublinie.

Wytwórnia Samolotów E.Plage i T. Laśkiewicz była pierwszą powstałą w II RP fabryką produkującą samoloty. Historią sięgająca do 1860 roku wytwórnia swoją lotniczą działalność rozpoczęła w 1920 roku. Początkowo produkowano tam samoloty licencyjne, zaś później już swoje własne konstrukcje znane pod nazwą „Lublin”. Oprócz ważnej roli w budowaniu lotniczego potencjału państwa, lubelska fabryka odgrywała bardzo istotną rolę w integracji lokalnej społeczności. Wokół instytucji powstawały i koncentrowały się rozmaite organizacje społeczne takie jak na przykład Lubelski Klub Lotniczy który zajmował się projektowaniem oraz budową amatorskich, sportowych konstrukcji lotniczych. W wytwórni działało wielu wybitnych polskich konstruktorów takich jak Jerzy Rudlicki, Antoni Uszacki, Jerzy Dąbrowski czy Marian Bartolewski. Widok na zakłady ZMPiL od strony pola wzlotów. Zdjęcie via Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-G-1631-1

Od początku swojej działalności aż do drugiej połowy lat 30-stych fabryka ZMPiL, była bardzo istotnym punktem na mapie Lublina, a także na lotniczej mapie Polski. Po przekształceniu w wytwórnię państwową na przełomie 1935 i 1936 roku, działała dalej jako Lubelska Wytwórnia Samolotów, aż do 1939 roku. Z przedwojennej działalności fabryki, do czasów dzisiejszych przetrwała część hangarów.

Na zdjęciu otwierającym Samoloty Lublin R-X i R-IX sfotografowane przed hangarem Lubelskiej wytwórni. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-G-1644.