- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Szlakiem dobrych praktyk - podróż historyczna
Szlakiem dobrych praktyk - podróż historyczna
Przedstawiciele 3 muzeów wojskowych, szkoły orląt, instytucji prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jak również organizacji pozarządowych, wyruszyli do Berlina szlakiem dobrych praktyk w niemieckich muzeach techniki.
Program podróży studyjnej zakładał zwiedzanie dwóch spośród 100 muzeów stolicy Niemiec: Militärhistorisches Museum Flugplatz Berlin-Gatow i Deutsches Technik Museum. Pragnieniem organizatorów było przybliżenie nie tylko bogatej i imponującej kolekcji tych instytucji, ale prezentacja uczestnikom wycieczki idei rozbudowywania kolekcji oraz wprowadzania nowoczesnej narracji i technik wystawienniczych.
Dyskusja nad zmianami aranżacyjnymi wystaw, jak i nad poszukiwaniem nowych środków komunikacji z odbiorcami – staje się sine qua non istnienia polskich muzeów wojskowych. Zwiedzając berlińskie muzea wyczuwalna była na każdym kroku rola tego typu miejsc w ofercie turystyki kulturowej miasta: muzea stały się atrakcjami turystycznymi i centrami spędzania wolnego czasu na równi z parkami rozrywki, salami koncertowymi, obiektami sportowymi. Z zastrzeżeniem jednak elitarności postrzegania kolekcji muzealnych jako zbiorów dziedzictwa kulturowego, które zwiedzane są przez turystę – widza świadomego i pragnącego zaspokoić intelektualne potrzeby.
Pomysłodawcą i organizatorem podróży historycznej – szkoleniowej dla pracowników instytucji kultury i jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej w dniach 12 – 15 kwietnia 2018 r. było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Wizyta w niemieckim Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswehry – Lotnisku Berlin-Gatow i Muzeum Techniki, w Berlinie miała charakter szkoleniowy i wiąże się z podpatrywaniem dobrych praktyk, w muzeach o profilu wojskowym. Militärhistorisches Museum Flugplatz Berlin-Gatow i Deutsches Technikmuseum w Berlinie to jedne z wiodących placówek muzealnych w Europie. Dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum mogliśmy odwiedzić Dział renowacji zabytków i magazyny, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Byliśmy również drugą grupą, która zapoznała się z nowo otwartą wystawą i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi…Na szlaku podróży odwiedziliśmy również Międzyrzecki Rejon Umocniony z Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, ruiny starego miasta w Kostrzynie wraz z ekspozycją Muzeum Twierdzy Kostrzyn, oraz Rejon Pamięci Narodowej, który wyznaczają ważne dla historii polskiego oręża miejscowości: Cedynia, Siekierki, Gozdowice, Czelin. Miejsca te łączą w sobie klamrą dziejów dwie bitwy: zwycięstwo wojów Mieszka I pod Cedynią 24 VI 972 r. oraz forsowanie Odry 16 IV 1945 r. przez 1. Armię Wojska Polskiego. Pamięci tych wydarzeń strzegą nadodrzańskie pomniki, cmentarze wojskowe i małe muzea, wpisane w turystyczny krajobraz Nadodrza. Mieliśmy również okazję dotrzeć do najdalej na zachód wysuniętego miejsca w Polsce (Osinów Dolny w Gminie Cedynia).
Wyjazd ten nie odbyłby się bez wsparcia ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej. Podziękowania kierujemy również do Departamenu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON, oraz dowódcy i kierowcom 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.