- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Szlakiem dobrych praktyk
Szlakiem dobrych praktyk
Muzeum Sił Powietrznych było organizatorem podróży studyjnej – „Szlakiem dobrych praktyk muzealnych”. Przewodnikiem grupy był Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski.
Podróż historyczna dla pracowników muzeów wojskowych, instytucji kultury Miasta Dęblin i żołnierzy Garnizonu Dęblin do muzeum wojskowego oraz centrum nauki we Wrocławiu, Dreźnie i Muzeum artylerii w Königstein w Niemczech miała charakter szkoleniowy i wiąże się z podpatrywaniem dobrych praktyk w muzeach o profilu wojskowym oraz centrach naukowych.
Arsenał Miejski zwany również Arsenałem Wrocławskim lub Arsenałem Mikołajskim należy do najciekawszych zabytków architektury mieszczańskiej Wrocławia. W gmachu swą siedzibę mają oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Militariów oraz Muzeum Archeologiczne. Należące do Międzynarodowego Komitetu Muzeów Broni (ICOMAM) Muzeum Militariów, przedstawia w swych zbiorach przekrój oręża polskiego od czasów zamierzchłych po dzień dzisiejszy. W Arsenale przyjął nas gospodarz – kierownik oddziału dr Mariusz Cieśla, który wprowadził nas w arkana sztuki wojennej i podzielił się bogatymi doświadczeniami z jej eksponowania…
Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry ( Militärhistorisches Museum der Bundeswehr) to jedna z najnowocześniejszych placówek o tym profilu w Europie. Wystawa główna jest przykładem właściwie rozłożonych ciężarów pomiędzy tradycyjnym muzeum a muzeum narracyjnym.
Twierdza Königstein to jedna z najpiękniejszych górskich twierdz w Europie położona na obszarze tzw. Szwajcarii saksońskiej z jej romantycznymi trasami pieszymi o zapierających dech w piersiach widokach.
W 1939r. był tu utworzony obóz jeniecki dla polskich a następnie francuskich jeńców wojennych. Przebywali w nim prawie wszyscy wzięci do niewoli po kampanii wrześniowej dowódcy armii polskiej, w tym gen. Franciszek Kleberg, dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Obecnie twierdza jest zabytkiem techniki militarnej i mieści się tam wystawa poświęcona artylerii fortecznej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim podmiotom , które nas wsparły oraz uczestnikom. Podróż odbyła się dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Departamentu Edukacji, Kultury i dziedzictwa MON, nieocenionym kierowcom 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz zaangażowaniu pracowników Muzeum Sił Powietrznych.