Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ślubowanie Wiśle

Data wydarzenia: 17 września 2017

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji w całym kraju odbywają się imprezy mające na celu zwrócenie uwagi na problemy królowej polskich rzek. Okazją do inauguracji obchodów Roku Rzeki Wisły była 550. rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego, dzięki któremu Królestwo Polskie odzyskało m.in. Pomorze Gdańskie. Obchody rozpoczęto 19 października 2016 w Toruniu rekonstrukcją bitwy morskiej na Wiśle i symbolicznym podpisaniem traktatu pokojowego. 1 stycznia 2017 roku rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły obwieścił toruński dzwon Tuba Dei.

Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich. Rok Rzeki Wisły traktujemy jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół spraw rzeki.

W sobotę 16 września 2017r. w Dęblinie nad brzegiem Wisły tuż przy Miejskim Domu Kultury, młodzież złożyła ślubowanie na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej i zamoczyła biało czerwone banderki w wiślanej wodzie. Ten symboliczny akt to nawiązanie do historycznych zaślubin Polski z Morzem. Liga to jedna z najstarszych polskich organizacji społecznych. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje stulecie. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy morza i rzek są bliskie i nierozerwalne.  

W Dęblinie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych i Miejskim Ośrodkiem Kultury, podkreślaliśmy zasługi wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego. Dęblińskie ślubowanie odbyło się w obecności przedstawicieli władz, samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańców i zaproszonych gości.

Wisła to nie jest już tylko nitka na mapie, która się wije, tylko znacznie bardziej złożony problem. Edukacja w tym temacie jest zaś kluczowa, bo jak zapisano w sejmowej uchwale: ,,Wisła – królowa polskich rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowania przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań”

Kmdr Marek Padjas

Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej

Tuż przed ślubowaniem w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych odbyło się spotkanie Zarządu głównego Ligi Morskiej i Rzecznej

Wisła przez wieki była ważnym szlakiem komunikacyjnym dla Dęblina. Do dziś z jej dna wyciągane są kilkusetletnie kłody dębowe, dawniej spławiane z południa Polski. W czasie I wojny światowej przez Wisłę przeprawiały się oddziały walczących armii. W momencie gdy Dęblin – wówczas Iwangorod został opuszczony przez armię rosyjską do Dęblina, przywracając mu nazwę, weszli Austriacy. Odbudowali oni most, który poza pierwotną funkcją był również śluzą celną pomiędzy zaborem austriackim i niemieckim. Ciekawostką w konstrukcji mostu było zwodzone przęsło pozwalające na przepłynięcie większych jednostek.  Najstarsi mieszkańcy Dęblina zapewne pamiętają prężnie działający port rzeczny, którego ślady znajdziemy przy moście kolejowym, na przeciwległym brzegu Cytadeli Twierdzy Dęblin. To tam zawijała Eleonora – bocznokołowy parostatek pasażerski, który niczym w Nowym Orleanie poruszał się po „Małopolskim Przełomie Wisły” oraz rozszerzającym się w Dęblinie jej środkowym biegu. Eleonora została przejęta przez okupacyjne oddziały niemieckie i w czasie II wojny światowej nadal była wykorzystywana.Sporty wodne rozwijały się w latach powojennych……dzisiaj na Wiśle możemy spotkać motorowodniaków, kajakarzy i wingsurferów…

Pełny program obchodów tegorocznego święta zabytków znajdziecie Państwo w artykule: „25. Europejskie Dni Dziedzictwa 2017”