Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Skrzydła nad Kazimierzem

Data wydarzenia: 11 września 2016

Skrzydła nad Kazimierzem to impreza mająca na celu zacieśnienie więzi lotnictwa ze społeczeństwem Lubelszczyzny. Stworzona dzięki osobistemu zaangażowaniu związanego z miastem Andrzeja „Cypisa” Królikowskiego i Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „SWAT”,  przy współudziale 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wydarzenie to było ze wszech miar niesamowite i pełne inicjatyw, które ciężko zliczyć.

W porcie jachtowym prezentowaliśmy na stoisku Muzeum Sił Powietrznych wystawę „Myśliwiec z Cieszyna” opowiadającą losy mjr. pil. Pawła Niemca. Tuż przy naszym stoisku swą szkołę promowali mocno zaangażowani w wydarzenie, uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina.

fot. Łukasz Grabczak, www.moje.radio.lublin.pl

Na Bulwarze Wiślanym trwała akcja rysowania i pisania życzeń dla pilotów Lubelszczyzny, którą koordynowała Ania Ciepiel i nasza wolontariuszka Julka.

Imprezę otworzył zjazd maszyn Motocyklowego Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa „POLISH WINGS”, który odbywał się na Głównym Rynku.

W południe kadeci Liceum Lotniczego w strojach reprezentacyjnych rozwinęli szachownicę o wymiarach 400 m² – to element światowej akcji Fundacji Hurricane of Hearts Dagmary Chmielewskiej, mającej na celu propagowanie wiedzy o dokonaniach polskich lotników w czasie II wojny światowej. Pracownicy Muzeum Sił Powietrznych, jako koordynatorzy akcji w Polsce, przyklejali szachownice przechodniom, którzy na rynku mogli zapoznać się z przygotowaną przez fundację wystawą „17 000 reasons to remember”- od poniedziałku prezentowaną wraz z lekcjami muzealnymi w szkołach.

Wspaniały pokaz swych umiejętności pilotażowych dali piloci Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK”, wprawiając w osłupienie zebranych na Bulwarze Wiślanym gości.

Po południu na rynku kazimierskim rozpoczął się cykl koncertów orkiestr i pokazów grup młodzieży oraz chórów.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się w Kościele farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym, msza św. w intencji Lotników Polskich z udziałem Orkiestry Wojskowej z Dęblina. Wspaniały koncert dał chór gospel, wysłuchaliśmy niesłychanie wzruszających pieśni, przemówień oraz kazania skierowanego do rodzin pilotów, którzy stracili swe życie w czasie służby.

Asystę honorową pełnił poczet sztandarowy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

poczet-sztandarowy-41-bazy-lotnictwa-szkolnego

Kadeci z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego wykonali przed mieszkańcami Kazimierza musztrę paradną,

fot.Ireneusz Sałata, www.lotnik.wp.mil.pl

następnie „Skrzydlatą Muzę”otworzyła swym występem Orkiestra Wojskowa z Dęblina oraz sierż. pchor. Kornelia Humienna, której podziękowania za działalność kulturalną w Wojsku Polskim wręczył gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

skrzydla-nad-kazimierzem-podziekowania-dla-kornelii-humiennej-z-rag-gen-dyw-pil-jana-sliwkifot. Andrzej Bykowski,www.andrzejbykowski.pl

Następnie milusińskim czytali piloci „Orlików” – na co dzień instruktorzy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz gen. bryg. (R) pil. Ryszard Hać – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych. Był to finał koordynowanej przez Anię Ciepiel akcji „Piloci czytają dzieciom” tworzonej wraz z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Pani Ireny Koźmińskiej. Pilotów dzielnie broniła przed zalewem pytań Ola Kapinos przy asyście Kamilli Brodzik.

Zespół Akrobacyjny Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu dał pokaz w Kazimierzu Dolnym.fot.Izabela Adamska, www.echodnia.eu

Publiczność zebraną przed sceną bawili do późnej nocy artyści reprezentujący Siły Powietrzne na przeglądach centralnych Wojska Polskiego oraz zespoły: SZAROTKI, IMPULS, EL FUEGO i BLEACH.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3, Radio Lublin, Dla Pilota, Skrzydlata Polska oraz portal lublin112.pl

Fotorelacja, ze względu na swój duży rozmiar znajduje się na zewnętrznym serwerze, proszę kliknąć linki poniżej, które pozwolą przenieść się Państwu na to wspaniałe wydarzenie:

Skrzydła nad Kazimierzem 10.09.2016 cz.1 (kliknij aby obejrzeć)

Skrzydła nad Kazimierzem 10.09.2016 cz. 2 (kliknij aby obejrzeć)

Pokaz zespołu „Orlik zarejestrowany przez ekipę lublin112.pl (kliknij aby obejrzeć)

Wirtualny spacer po wydarzeniu Skrzydła nad Kazimierzem (kliknij aby obejrzeć)

„Cypisowi” dziękujemy za możliwość współtworzenia tak wspaniałego przedsięwzięcia, wszystkim wolontariuszom za wytrwałość, nieocenioną pomoc i ciężką fizyczną pracę jaką wykonali dbając o dobry odbiór i wspaniałą atmosferę. Daniel i Arek – gdyby nie wy, nikt nie usłyszałby co działo się w powietrzu w czasie pokazów „Orlików” i nie wysłuchałby pięknej pieśni w Farze. Dziękujemy.

Sprostowanie: autorami wystawy 17 000 Reasons To Remember były organizacje Mapis CIC https://mapis.org.uk/ (wówczas jeszcze Mapis Project CIC), której współzałożycielem jest Piotr Sikora, Aik Saath oraz Muzeum Bentley Priory. Firma eventowa Hurricane of Hearts wypożyczyła wystawę, dostarczyła do Muzeum Sił Powietrznych i koordynowała jej użycie na terenie Polski.

Muzeum Sił Powietrznych przeprasza za wprowadzenie w błąd odbiorców.