Ppor. pil. Michał Drzazga Donaldson i jego historia

Data rozpoczęcia: 28 kwietnia 2022 | Data zakończenia: 25 maja 2022

Szanowni Państwo do Muzeum Sił Powietrznych przekazana została unikalna kolekcja polskiego lotnika – podporucznika pilota Michała Drzazgi (Donaldsona), zapraszamy na uroczystą ceremonię przekazania oraz otwarcie wystawy ofiarowanych pamiątek.

Pośród kilkuset obiektów odnaleźć  możemy całą historię życia Michała Drzazgi, którą sam skrzętnie notował na kartach swych pamiętników. Jego wspomnienia zaczynają się datą 1 września 1939 r., obejmują zamęt pierwszych dni wojny, ewakuację do Rumunii, opuszczenie Bukaresztu, przybycie do Marsylii, Caussade, Lyonu i Paryża, ewakuację Brytyjskich i Francuskich sił z Dunkierki, przybycie do Liverpoolu. Zdjęcia przedstawiają okres szkolenia w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa nr 1 w Dęblinie, służbę, ewakuację i cały szlak bojowy Michała Drzazgi. Poza tym wśród pamiątek znajdziemy odznaczenia, książki lotów, przyrządy nawigacyjne i mapy z całego okresu służby.

Będzie to też unikalna możliwość spotkania się z synem pilota – Andrew Donaldsonem (Andrzejem Drzazgą Donaldsonem), który wygłosi słowo wstępne oraz przedstawi historię swojego ojca, a  wspomnieniami podzielą się z nami mieszkający w Polsce członkowie rodziny pilota.

Otwarcie wystawy z prelekcją 28 kwietnia o godzinie 12.00, zapraszamy!

Ze względu na trwające opracowanie naukowe zbioru, wystawa będzie miała charakter czasowy, otwarta będzie od 28 kwietnia do 25 maja 2022 r. Zapraszamy!