„PIERWSZEGO NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ” - PREMIERA FILMU O WŁADYSŁAWIE GNYSIU 7 WRZEŚNIA W MSP!

Data rozpoczęcia: 07 września 2023 00:12 | Data zakończenia: 07 września 2023 00:16

„PIERWSZEGO NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ” – JUŻ ZA DWA TYGODNIE PREMIERA FILMU O WŁADYSŁAWIE GNYSIU 👨‍✈️🛩️🎞️

7 września, w samo południe, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się premiera filmu „Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu”. Wszystkich zainteresowanych pierwszym pokazem tego obrazu zapraszamy do Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana w muzeum.

Bohater dokumentalnej produkcji jest autorem pierwszego zestrzelenia niemieckich samolotów w czasie II wojny światowej. Miało to miejsce rankiem 1 września 1939 roku nad Żuradą w okolicach Olkusza. Gnyś, lecąc swoim PZL P.11c w barwach 121 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, zestrzelił dwa bombowce Dornier 17E.

Wcześniej szkolił się między innymi w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Historia Jego życia jest pełna pasji, determinacji i niezłomnego ducha. Chcąc upamiętnić tą wybitną postać, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podjęło się produkcji filmu dokumentalnego: „Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu”. Realizacja została powierzona Wytwórni Filmów i Widowisk Historycznych VIS, zaś nad całością projektu czuwają pracownicy naszego Muzeum.

W trakcie pracy nad tym obrazem kamera odwiedziła, między innymi, rodzinną miejscowość Gnysia – Sarnów w Gmina Gniewoszów wspomnianą już Żuradę, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz oczywiście Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w którym przechowujemy pamiątki po bohaterze. W filmie występują też synowie Władysława Gnysia, którzy wspominają ojca. Rodzina zaszczyci nas swoją obecnością na premierze.

Już teraz polecamy lekturę naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo artykuł o Władysławie Gnysiu, a także do zakupu Zeszytu Historycznego pod tytułem: „Pułkownik pilot Władysław Gnyś. Bohater z Sarnowa”, wydanego w zeszłym roku przez nasze Muzeum. Link do artykułu: https://muzeumsp.pl/wydarzenia/plk-pil-wladyslaw-gnys-bohater-z-sarnowa/ oraz

Czekamy z niecierpliwością na 7 września.
Zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu.