- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Niebo nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię
Niebo nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pt. NIEBO NAD BRYTANIĄ. Polskie Siły Powietrzne w 80-tą rocznicę Bitwy o Anglię.
15 września był przełomowym momentem Bitwy o Anglię – Niemcy stracili tego dnia ponad 60 samolotów, zginęło ponad 80 lotników niemieckich, wielu zostało rannych lub dostało się do niewoli. Dzień ten był też dniem pokazu wielkiej klasy polskich pilotów.
Wystawa będzie okazją do publicznego pokazu rzeźby Orla z Blackpool – dotychczas zdobiącego elewację oficerskiego klubu „Biały Orzeł” w miejscowości znaczącej dla formowania się polskiego lotnictwa na terenie Wielkiej Brytanii. Pamiątka ta została pozyskana dzięki inicjatywie brytyjskiej Polonii – Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire.Celem wystawy będzie podkreślenie roli polskich pilotów w jednej z największych kampanii powietrznych II wojny światowej.
Wystawa prezentuje udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię – służących w jednostkach brytyjskich oraz polskich Dywizjonach, z uwzględnieniem przebiegu bitwy od 10 lipca do 31 października 1940 roku, jak również jej znaczenia dla dalszego przebiegu konfliktu w Europie podczas II wojny światowej.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka
wernisaż: 15 września 2020 r o godzinie 12.00
miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1
program wernisażu:
– powitanie gości
– wystąpienia okolicznościowe
– ceremonia otwarcia wystawy
– zwiedzanie wystawy
wydarzenie specjalne:
Przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Polska Niepodległa Lancashire Macieja Serockiego oraz Dyrektora Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adama Siwka, rzeźby orła narodowego z frontonu Klubu Oficerskiego Polskich Sił Powietrznych – Stowarzyszenia Lotników Polskich w Blackpool (Wielka Brytania) i tablicy upamiętniającej lotników polskich w Blackpool
organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Centralna Biblioteka Wojskowa
partnerzy:
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Instytut Pamięci Narodowej
Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego
Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire.
patronat medialny:
Polska Zbrojna, Polska Zbrojna Historia, TVP Historia, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Radio Płock, Tydzień Polski
wystawa będzie prezentowana do 31.12.2020 r.
Orzeł z Blackpool
Blackpool było głównym ośrodkiem polskiego lotnictwa w czasie II wojny światowej. To tutaj we wrześniu 1940 r. utworzono Komendę Uzupełnień prowadzącą ewidencję personalną Polskich Sił Powietrznych. Właśnie w Blackpool w lipcu 1940 roku Dywizjon 303 został nazwany na cześć wybitnego dowódcy Tadeusza Kościuszki. To tutaj w sierpniu 1940 roku sformowany został 307 Dywizjon „Lwowskich Puchaczy”, a na początku września 1940 na lotnisku Squires Gate, Dywizjon 308 „Krakowski” – przypominali członkowie Polski Niepodległej – Lancashire w mediach społecznościowych w pierwszym poście dotyczącym zbiórki pieniędzy.
Do Blackpool przybywali lotnicy, którzy zostali ewakuowani po kapitulacji Francji. Nowo przybyli stawiali się w Goodwood Hotel, który mieścił się na Hornby Road w celu przeprowadzenia rejestracji oraz przydzielenia do odpowiedniej jednostki. Na tej samej ulicy znajdował się także klub oficerski White Eagle Club, który działał do 1999 roku. Nad jego wejściem jeszcze do niedawna można było zobaczyć sporych rozmiarów figurę Orła Białego w koronie, a na piętrze w budynku wisiała tablica z brązu, którą odsłaniał sam Polski Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Po wojnie klub był bardzo elitarnym miejscem, do którego wejść można było tylko w krawacie, kto go nie posiadał, musiał go wypożyczyć na miejscu. Co roku zjeżdżali się do nie go weterani z całej Anglii, aby wspólnie wspominać oraz świętować najważniejsze polskie uroczystości. Był znanym i cenionym miejscem zarówno wśród Polaków jak i Anglików.
Niestety jakiś czas temu kolejny raz zmienił się właściciel budynku. Zostały na stałe usunięte elementy, które były dziedzictwem tego miejsca. Figura orła i płyta z brązu pojawiły się na jednym z portali aukcyjnych. Na szczęście przedmioty nie wylądowały na śmietniku, tylko trafiły w prywatne ręce. Rozpoczął się więc proces negocjacji oraz rozmów nad przyszłością tych dwóch obiektów ściśle związanych z polską historią i polskim dziedzictwem — wyjaśniał Łukasz Szrejter. Handlarz staroci ocalałe przedmioty wycenił na kwotę 2.700,00 funtów. Pierwszego dnia po wstępnych negocjacjach i wpłaceniu zaliczki, pamiątki udało się zarezerwować. Nastąpiła heroiczna zbiórka. Na szczęście już po trzech dniach od zamieszczenia informacji na Facebooku, pieniądze zostały zebrane. To, co było chlubą naszych weteranów, ponownie wróciło w polskie ręce. Jednak to nie koniec akcji. W dalszym ciągu potrzebne są pieniądze na samo stworzenie pomnika.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji zapraszamy do kontaktu z organizacją Polska Niepodległa — Lancashire.
(Anna Paprzycka)
źródło: https://goniec.com/wiadomosci/wielka-brytania/33340-orzel-z-blackpool-leci-do-polski