- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Miłość ci wszystko wybaczy
Miłość ci wszystko wybaczy
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Agencja Artystyczna „Retro-Pasje” zapraszają na wieczór z historią w stylu lat 20 i 30 XX wieku
MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY…
w piątek 14 lutego 2020 roku o godzinie 17.00
miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1
w programie:
– pokaz mody damskiej i męskiej z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego z komentarzem historycznym- Małgorzata Retkowska i Michał Kępiński
– recital piosenek przedwojennych o miłości – Ewa Stabach
Piosenka skomponowana przez Henryka Warsa do słów Juliana Tuwima w 1933 roku (która zapamiętana została z wykonania Hanki Ordonówny) będzie mottem spotkania z historią i kulturą II Rzeczypospolitej Polskiej, w dzień św. Walentego 14 lutego 2020 roku.
W Roku 100-lecia Bitwy Warszawskiej proponujemy naszym widzom wieczór artystyczny, podczas którego przeniesiemy się do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Będzie to pokaz mody damskiej i męskiej z Dwudziestolecia Międzywojennego z komentarzem historycznym, przeplatany recitalem przedwojennych piosenek o miłości. Podczas wieczoru poznamy także kulisy organizowania widowisk historycznych, programów edukacyjnych i produkcji filmowych z udziałem grup rekonstrukcji historycznych.
wstęp wolny
Informacja o prelegentach:
Małgorzata Retkowska – menadżer kultury, animator, pedagog wykorzystujący w pracy formy art-terapii, plastyk, projektant, koordynator, rekonstruktor, scenarzysta i reżyser, twórca widowisk rekonstrukcyjnych i widowisk teatralno-historycznych, założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej “Mława” oraz pomysłodawca i współtwórca widowiska historycznego, żywej lekcji historii p.t. “Nalot Bombowy na Mławę 1939” w latach 2008-2011. Prowadzi od 8 lat Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, która skupia kilkudziesięciu rekonstruktorów z całej Polski w wieku od 4 do 80 lat. Jako pierwsza w Polsce, wprowadziła w swoich widowiskach obowiązek uczestnictwa rekonstruktorów w warsztatach teatralnych. Była konsultantem ds. ludności cywilnej na planie filmu Patryka Wegi „Stawka większa niż śmierć”. Za pracę na rzecz integracji międzypokoleniowej i rekonstrukcji, w 2013 roku została utytułowana Laureatką Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Mazowsza. Obecnie właściciel Agencji Artystycznej „Retro-Pasje” i Wypożyczalni Strojów i Mundurów Retro. Organizatorka wystawy p.t. „W garderobie Madame Victorii Volter”. prezentującej okres 1830-1939 w modzie kobiecej i zmiany kobiecej sylwetki na przestrzeni 100 lat.
Michał Kępiński – Rekonstruktor, epizodysta, scenarzysta, reżyser, aktor niezawodowy. Kolekcjoner militariów, ekspert ds. mundurowych. Pasjonat starej motoryzacji i techniki wojskowej. Współtwórca Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, w której pełnił funkcję zastępcy dowódcy w latach 2004-2006. Założyciel i dowódca pierwszej w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, która działa od 2005 roku. Jako aktor niezawodowy i rekonstruktor grał w wielu filmach i serialach, np.: “Popiełuszko”, „Czas Honoru”, „Historia Roja”, „Drugi Sztos”, „Wałęsa”. Grał również role pierwszoplanowe i epizody w teledyskach „Jedna Chwila” Kasi Malejonek, będącego częścią projektu IPN „Panny Wyklęte”, oraz „Rock&Rollin Love” zespołu Afromental i „Kołysanka” zespołu NPWM. Twórca, scenarzysta i reżyser widowisk i inscenizacji historycznych, upamiętniających wprowadzenie Stanu Wojennego, w tym najbardziej widowiskowych inscenizacji odbywających się w latach 2005-2011 na pl. Zamkowym w Warszawie, pod Ratuszem Bemowo oraz mniejszych, takich jak „Stan Wojenny w Pułtusku” w 2011 roku. Współtwórca, reżyser i organizator inscenizacji „Gdynia 70”, „Bunt Ursusa ’76”, „Zbrodnia Lubińska 1982”.
Ewa Stabach – wokalistka, rekonstruktorka Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”. Recital w wykonaniu Ewy Stabach, która niezwykle silnym i pięknym głosem interpretuje piosenki m.in. Edith Piaf, jest przykładem, że z miłości do własnej pasji można osiągnąć wiele. Każdy jej koncert to duża dawka emocji. Jej głos przeszywa odbiorców na wskroś. Budzi w nich najbardziej wrażliwe pokłady emocji. Dzięki polskiej interpretacji piosenek, wczuwaniu się w ich treść każdy słuchacz jest w stanie wczuć się w losy bohaterów utworu.