Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Lotnictwo Polski i Bułgarii

Data wydarzenia: 20 lutego 2018

Na zaproszenie Muzeum Sił Powietrznych, w Dęblinie gościł płk  pil. prof. Dmitar Nedialkov, szef Katedry Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej przy Akademii Wojskowej G.S. Rakowski w Sofii (Bułgaria). Podczas spotkania z pilotami dęblińskiej Szkoły Orląt, kadrą dydaktyczną i słuchaczami WSOSP oraz miłośnikami lotnictwa,  wygłosił wykład pt. „Polskie akcenty w Siłach Powietrznych Bułgarii w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej.”

Prof. Nedialkov zaprezentował bułgarskie tradycje lotnicze, oraz historię polsko-bułgarskiej współpracy w tym zakresie. Wykład był bogato ilustrowany unikatowymi archiwalnymi zdjęciami, które będą wykorzystane na wystawie i w publikacji, która będzie przygotowana na bazie projektu w którym uczestniczy również Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W trakcie wykładu nie zabrakło odniesień do współczesności. Z racji tego, iż płk Nedialkov jest wciąż czynnym pilotem wojskowym (MiG-29), podczas wykładu można było usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących służby na samolotach odrzutowych, na temat obecnego stanu oraz planów rozwoju Bułgarskich Sił Powietrznych. Spotkanie było okazją do prezentacji wspólnych doświadczeń w lotnictwie wojskowym obu naszych krajów, zarówno przed 1939 rokiem, jak i po zakończeniu wojny. Doposażanie bułgarskiej armii, wspólne szkolenia, oblot tej samej klasy samolotów ( w tym ulubionego przez prof. Nedialkova- samolotu SU-22), jak również zbliżone doświadczenia powojennej sytuacji lotnictwa wojskowego, pokazały nam jak wiele mamy do zaprezentowania na wystawie o współpracy pomiędzy Polską a Bułgarią.

Wizyta  w dęblińskim muzeum, była jednym z punktów bogatego programu jaki przygotowano dla naszego gościa. Płk Nedialkov podczas kilkudniowego pobytu w Polsce zwiedził m.in. Muzeum Wojska Polskiego z filią na Sadybie, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego i starówkę w Krakowie. Podsumowanie nastąpiło w Bułgarskim Instytucie Kultury.

Owocem nawiązanej współpracy, oprócz wspomnianej wystawy, będą jeszcze inne prace badawcze poświęcone lotnictwu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Muzeum Sił Powietrznych pragnie podziękować panu Ryszardowi Jędrusikowi z Warszawy, za pomoc w przygotowaniu wizyty oraz tłumaczenie podczas całego pobytu w Polsce prof. Nedialkova.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszego narodowego przewoźnika firmy Polskie Linie Lotnicze LOT za dofinansowanie przelotu naszego dostojnego gościa na trasie Sofia – Warszawa.

materiały archiwalne udostępnione przez prof Nedialkova :