Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu

Data wydarzenia: 31 sierpnia 2017

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza do udziału w rajdzie terenowym szlakiem dziedzictwa historycznego Dęblina. Celem rajdu będzie poznanie najważniejszych miejsc związanych z krajobrazem kulturowym dawnej twierdzy i miasta, które stało się stolicą polskiego lotnictwa wojskowego.

16 września 2017 sobota

9.45 – zbiórka uczestników przed wejściem do Muzeum Sił Powietrznych – ul. Lotników Polskich 1. w Dęblinie

10.00 – 16.00 – Rajd pieszy Szlakiem fortów twierdzy carskiej:

TRASA:  Muzeum Sił Powietrznych (zwiedzanie muzeum)  – lotniskowa wieża ciśnień – Fort III Lotnisko – Zespół pałacowo-parkowy – pole wzlotów balonów 14 Kompanii Aeronautycznej – Cmentarz wojenny „Balonna” – Dąb Jagiełły „Grot” – Pomnik 15 p.p. „Wilków”  Brama Lubelska – Cytadela – Muzeum Twierdzy.

[Pierwszy etap trasy ok. 8 km]

Bulwar Wiślany – Prawosławny cmentarz forteczny przy ul. Stężyckiej – Zabytkowa Aleja Lipowa (ul. Stężycka) – znacznik terenowy wskazujący zasięg dział fortecznych (Michalinów, ul. Słoneczna) – Zespół Dworca Kolejowego – [ Odpoczynek pod wiatą szlaku Greenways ]- Zespół Szkół Podstawowych nr 3 – Fort III Mierzwiączka – Zabytkowa Aleja Lipowa (ul. Lipowa) – Getto dęblińskie – Rynek miasta – przedwojenna zabudowa Ireny (zabytkowe kamienice i budynki wzdłuż ul. Warszawskiej) – zabytkowa kamienica na Fryglu – Miejski Dom Kultury.

Spacer historyczny zakończymy nad Wisłą, vis a vis Miejskiego Domu Kultury, gdzie czeka na nas biesiada przy ognisku na zakończenie rajdu.

Zgłoszenia do 6 września 2017r.

ZGŁOSZENIA

Zapraszamy do aktywnego udziału. W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wpisywanie się na listę dostępną w sekretariacie Muzeum Sił Powietrznych – osobiście w godzinach pracy biura Muzeum Sił Powietrznych, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: sekretariat@muzeumsp.pl oraz pod numerem telefonu 261-519-454, decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Rajd wiedzie częściowo przez obszary leśne – prosimy o zabranie stosownej do okoliczności i pogody odzieży turystycznej i wygodnych butów. Osoby niepełnoletnie prosimy o dostarczenie pisemnej zgody rodziców/opiekunów, na udział w rajdzie. [dzieci w wieku 6-10 lat tylko z opiekunami]

Rajd terenowy to jednodniowa piesza wycieczka krajoznawcza. Stopień trudności – niski. Całkowity dystans: ok. 20 km.

Muzeum zapewnia opiekę przewodnicką podczas całej trasy rajdu.

Przewodnicy:

– dr Roman Kozłowski, Jacek Zagożdżon