- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Kobiety w stalowych mundurach
Kobiety w stalowych mundurach
Kobiety w lotnictwie polskim były znacznie liczniejsze i dużo wcześniej z nim związane niż to się na ogół przypuszcza. Co więcej, często współzawodniczyły one skutecznie z mężczyznami a nawet im przewodziły i dowodziły nimi. W okresie międzywojennym młode Polki coraz liczniej garnęły się do lotnictwa. Niestety do lotnictwa wojskowego miały drogę zamkniętą . Przechodziły więc do aeroklubów, do sportu i turystyki lotniczej.
Podczas II wojny światowej wiele kobiet polskich, które znalazły się na Zachodzie, ofiarnie pracowało w Kobiecej Służbie Pomocniczej, będącej częścią składową Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Niemal wszystkie kobiety polskie pełniące służbę w lotnictwie polskim powstałym na Wschodzie, rozpoczęły swój szlak bojowy w 1944 roku i doszły aż do Berlina.
Wiele przeciwności musiały pokonać polskie kobiety pragnące służyć w polskim lotnictwie wojskowym po II wojnie światowej. Dzięki uporowi i konsekwencji działania nielicznym udało się pokonać bariery i włożyć wymarzony stalowy mundur mi przypiąć upragnioną gapę pilota. Współcześnie bramy dęblińskiej Alma Mater są szeroko otwarte dla młodzieży żeńskiej.
Ta mini galeria prezentowana na stronie internetowej MSP jest wyrazem hołdu i uczczenia kobiet w stalowych mundurach z okazji Ich święta 8 Marca. Prezentujemy wybrane sylwetki i krótkie noty biograficzne tych z przed wojny (Jadwiga Piłsudska), z trudnego okresu powojennego, jak i współczesne podchorążynie „Szkoły Orląt”. Obecnie w Siłach Powietrznych służy 475 kobiet (bez podchorążyń WSOSP) w stalowych mundurach, w tym 23 pilotki.