- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Generalnie o lotnictwie
Generalnie o lotnictwie
Zapraszamy na nowy cykl spotkań GENERALNIE o LOTNICTWIE. 26 marca 2019 r o godzinie 17.00, naszym gościem będzie gen. broni pil. dr hab. Jerzy Gotowała.
Gen. broni pil. w st. spocz. Jerzy Gotowała jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej WP w Dęblinie (1962). Tuż po szkole został skierowany do 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, gdzie pełnił obowiązki na stanowiskach: pilota, dowódcy klucza i nawigatora eskadry. W latach 1970-1973 studiował w Akademii Sztabu Generalnego, a po jej ukończeniu objął obowiązki zastępcy Dowódcy ds. Szkolenia 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. W latach 1976-1981 dowodził 39. Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego. Następnie pełnił obowiązki Szefa Lotnictwa 2. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju, a od 1983 r. – zastępcy Szefa Lotnictwa Wojsk OPK. W latach 1985-1987 dowodził 3. Korpusem Obrony Powietrznej Kraju, a następnie wyznaczono go na stanowisko Szefa Sztabu Wojsk Lotniczych. W 1989 r. został Dowódcą Wojsk Lotniczych, a po połączeniu ich z Wojskami Obrony Powietrznej Kraju mianowano go pierwszym dowódcą nowo powstałych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W 1995 r. został powołany na stanowisko Szefa Inspektoratu Obrony Terytorialnej – zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP. Dwa lata później rozpoczął karierę dydaktyczną w Akademii Obrony Narodowej. Z mundurem rozstał się 15 maja 2001 r. Był współtwórcą „Programu szkolenia personelu latającego w prowadzeniu walk powietrznych”. Zorganizował i przeprowadził pierwsze w Polsce pokazy lotnicze „International Air Show-91” w Poznaniu oraz International Air Show-95” w Dęblinie. Przyczynił się do rozwoju polskiej transplantologii dzięki „Akcji Serce” angażującej lotnictwo transportowe i śmigłowcowe do szybkiego transportu organów pomiędzy Klinikami Kardiochirurgii w Zabrzu, Krakowie i Gdańsku oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Jako dowódca Wojsk Lotniczych zainicjował pierwsze kontakty z oficerami państw NATO i Szwecji. Do stopnia generała broni awansowany na mocy postanowienia Prezydenta RP z 11 listopada 1996 roku. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 12 stycznia 2012 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
W 1992 roku, jako dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej brał udział w uroczystym przekazaniu Sztandaru Polskich Sił Powietrznych przez oficjalną delegację Stowarzyszenia Lotników Polskich z Wielkiej Brytanii.
Autor wielu publikacji o tematyce lotniczej:
Splątane wiraże: taktyka walk i bitew powietrznych lotnictwa myśliwskiego wczoraj, dziś i jutro Splątane wiraże 2, Już nie ujrzysz słońca, Pamięci lotników wojskowych 1945-2003,
Lotnictwo we współczesnych konfliktach zbrojnych 1945-2003, 100 lotników stulecia (razem z Andrzejem Przedpełskim), Najkrócej żyją motyle, Skrzydła i pamięć. Fakty-wydarzenia-ludzie lotnictwa, Podniebny balet. Zespoły pilotażowe polskiego lotnictwa wojskowego.
Odznaczenia:
m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – 1991, Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Odznaka Pilota Wojskowego, „Gryf Pomorski”.
GENERALNIE O LOTNICTWIE
26.03.2019 godz. 17.00
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (aula), ul. Lotników Polskich 1
ZAPRASZAMY- wstęp wolny