Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ferie z Historią - Wydarzenie odwołane!

Data rozpoczęcia: 14 lutego 2022 | Data zakończenia: 18 lutego 2022

Szanowni Państwo, drodzy najmłodsi uczestnicy naszych zajęć, choć nie przychodzi nam to łatwo, to obserwując rozwijającą się sytuację epidemiologiczną, zmuszeni jesteśmy odwołać nasze spotkania „Ferie z Historią”. Wszystkich Was serdecznie przepraszamy i liczymy, że uda nam się spotkać w najbliższym czasie w pełni zdrowia i sił do realizacji jeszcze większych wyzwań i odkrywania nowych tajemnic historii.

 

Wszystkim partnerom, którzy wykazali swoją gotowość i pomogli nam w przygotowaniu programu Ferii, dziękujemy i podtrzymujemy chęć współpracy przy przyszłych wydarzeniach.

 

Warsztaty na muzealnych wystawach w otoczeniu samolotów wojskowych, ciekawe podróże po regionie, gry i zabawy integracyjne. To wszystko staramy się pokazać podczas zajęć edukacyjnych „Ferie z Historią”, które proponujemy dzieciom i młodzieży  w zimowej przerwie od zajęć szkolnych.

Naszym zamierzeniem jest by uczestnictwo w Feriach z Historią pozwoliło zdobyć  lub wzbogacić wiedzę o dziejach lotnictwa i historii regionu. Celem zajęć jest kształtowanie umiejętności dostrzegania wartości historyczno-kulturowych miejsca, w którym żyjemy. Zajęcia pozwalają na poznanie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijania pasji w oparciu o ofertę dęblińskich instytucji kultury. Radość odkrywania i tworzenia towarzyszy nam od pierwszej edycji. Żywimy przekonanie, że w bezpieczniejszym czasie uda nam się wspólnie odtworzyć tę formę zajęć dla naszych młodych odbiorców.

 

Tegoroczna edycja „Ferii z historią zostaje odwołana”

 

Muzeum z zachowaniem norm sanitarnych funkcjonuje na normalnych zasadach. Zapraszamy Państwa do indywidualnego zwiedzania muzeum w czasie ferii.

 

 

 

informacje organizacyjne

Organizator: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Współpraca: Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie, OSP Brzeziny.

 

Koszt uczestnictwa w programie: 90,- zł/os. płatny jednorazowo. Uwaga wpłaty przyjmowane będą po zgłoszeniu na konto w formie przelewu (numer konta będzie podany po wcześniejszym zgłoszeniu)

 

Zgłoszenia przyjmujemy do 11 lutego 2022 r. [uwaga – ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń].

Opłata obejmuje: koszt opieki nad dziećmi (w dniach 14 – 18.02.2022 r., w wyznaczonych godzinach), wszystkie planowane atrakcje, ubezpieczenie NN, gorące napoje i przekąski  (uwaga – nie będzie to pełny posiłek – prosimy wyposażyć dzieci w kanapki lub ich ekwiwalent).

 

Zgłoszenia prosimy kierować do Koordynatora programu edukacyjnego „Ferie z Historią”:

Jacek Zagożdżon – Kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw,  tel. +48 732 885 180, e-mail: j.zagozdzon@muzeumsp.pl,  ( temat wiadomości: „Ferie z historią” – zgłoszenie), lub osobiście w siedzibie muzeum: Dęblin, ul. Lotników Polskich 1.;  parter, pok. nr 1.

 

Zajęcia będą prowadzone z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych wz. pandemią wirusa SARS Cov-2.

 

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE dla rodziców i opiekunów uczestników „Ferii z historią” odbędzie się 11 lutego 2022 r. ( piątek ) o godz. 16.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – ul. Lotników Polskich 1. ( Aula )

 

Regulamin Ferii- do pobrania:

program ferii z historią

Dzień 1- poniedziałek 14 luty 2022

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

forma zajęć: zwiedzanie, warsztaty, wprowadzenie w tajniki pracy muzealnika.

temat: Człowiek w białych rękawiczkach

opis:   Zajęcia z pewnością zaciekawią młodych odkrywców historii, którzy poznają tajniki pracy muzealnika, jak: gromadzenie i badanie pamiątek przeszłości oraz  tworzenie wystaw. Zajrzymy do muzealnych pracowni, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Dowiemy się czym jest Muzeum i jaka rolę pełni w naszym społeczeństwie.

Zajęcia poprowadzą edukatorzy muzealni.

 

Plan dnia:

9:00 – rejestracja uczestników i przydzielenie identyfikatorów

9:30 – spotkanie w auli, uroczyste rozpoczęcie „Ferii z Historią” z udziałem gości.

10:00 – gry i zabawy integracyjne

11:30 – 12:00 – przerwa na posiłek

12:00 – 15:00 – zajęcia odbędą się w pracowniach muzeum. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się na czym polega praca muzealników. Spacer z muzealnymi przewodnikami po ekspozycji wewnętrznej i zewnętrznej, gra muzealna „Muzealny skarb”

15:00 – zakończenie zajęć, odbiór uczestników przez rodziców.

Dzień 2 - wtorek 15 luty 2022

miejsce: Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej

forma zajęć: zwiedzanie

temat: Wieża, baszta, donżon – czyli gdzie mieszkał Bolesław Wstydliwy i jak żyli jego poddani

opis: Wyjazd edukacyjno-historyczny do Lublina. Poznanie historii lubelskiego zamku (Muzeum Narodowe w Lublinie), zapoznanie się z typowym budownictwem i tradycjami naszego regionu w Muzeum Wsi Lubelskiej.

 

Plan dnia:

8:00 – zbiórka uczestników  w holu głównym przy kasach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, sprawdzenie listy obecności

8.15 – wyjazd do Lublina

9.15  – zajęcia pt. „Czy Bolesław Wstydliwy zbudował w Lublinie basztę?” Zwiedzenie wystaw muzealnych w Muzeum Narodowym w Lublinie i Kaplicy Trójcy Świętej.

11.30  – wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej – czas na spożycie posiłku

12:00 – Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, zajęcia „Wieś sielska lubelska” – zwiedzanie z przewodnikiem, który przybliży techniki budowlane, przedmioty i narzędzia wykorzystywane w dawnych czasach przez ludność wiejską, sanie, warsztat tkacki oraz inne narzędzia służące do obróbki lnu i konopi, warsztat szewski, krawiecki i inne występujące w dawnym miasteczku

13:30 – ognisko dla uczestników

14:00 – wyjazd do Dęblina do Muzeum Sił Powietrznych

15:00 – powrót do Muzeum Sił Powietrznych, odbiór uczestników przez rodziców.

Dzień 3- środa 16 luty 2022

miejsce: 41 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie

forma zajęć: spacer, zwiedzanie

temat: Szlakiem historii miasta Dęblin – cudze chwalicie swego nie znacie.

opis:  Spacer po Garnizonie Dęblin. Zwiedzanie portu lotniczego, domku pilota i hangarów w garnizonie Dęblin. Podczas spaceru uczestnicy ferii poznają historię najstarszych i najciekawszych budynków pamiętających osadę Irena, a następnie udadzą się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będą mogli zobaczyć zdjęcia dawnej wsi Irena czyli dzisiejszego Dęblina.

 

Plan dnia:

9:00 – zbiórka uczestników  w holu głównym przy kasach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, sprawdzenie listy obecności.

9.30 – wyjście na teren Garnizonu Dęblin.

11:30 – 12:00 – przerwa na posiłek

12:00 – przejście spacerem na starówkę dęblińską

13.00 –  wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie

15:00 – powrót do Muzeum Sił Powietrznych, odbiór uczestników przez rodziców.

Dzień 4 - czwartek 17 luty 2022

miejsce: Maciejowice, Brzeziny

forma zajęć: zwiedzanie, zajęcia warsztatowe, zajęcia ruchowe

temat: Skrzydlaci kosynierzy – czyli co kosa z Maciejowic ma wspólnego z lotnictwem i jak wpłynęło to na naszą historię oraz, Jak Romek został strażakiem – czyli straż pożarna nie tylko gasi pożary

opis: Wyjazd edukacyjno-historyczny do Maciejowic, gdzie rozegrała się ostatnia walna bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej” i pobliskich Brzezin, gdzie w Izbie Tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej druhowie OSP zapoznają nas z historią sprzętu gaśniczego, poprowadzą zajęcia sprawnościowe oraz pokażą jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem.

 

Plan dnia:

9.00 – zbiórka uczestników  w holu głównym przy kasach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, sprawdzenie listy obecności

9:15 – wyjazd do Maciejowic

10:00 – zwiedzanie Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

11:00 – wyjazd do Brzezin

11.30 – przerwa na posiłek

12.00 – Izba Tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach – zapoznanie się z pracą strażaka i historią sprzętu gaśniczego

13.00 – ognisko dla uczestników oraz zawody sprawnościowe

14.30 – powrót do Muzeum Sił Powietrznych

15:00 – zakończenie zajęć – odbiór uczestników przez rodziców

Dzień 5 - piątek 18 luty 2022

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 /Miejski Dom Kultury w Dęblinie

forma zajęć: zajęcia warsztatowe

temat: „Na Skrzydłach muzyki” i „Z kurtyną za pan brat”

opis:  Zapoznanie się z ofertą warsztatową Miejskiego Domu Kultury poprzez zajęcia artystyczne przygotowane przez artystów plastyków – instruktorów Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie

 

Plan dnia:

9:00 – sprawdzenie listy obecności

9.15 – wyjazd do Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie

9:30 – „Na skrzydłach muzyki” – zajęcia edukacyjne przygotowane przez instruktorów MDK w Dęblinie

11:30 – 12:00 ­– przerwa na posiłek

12:00 – 13:40 „Z kurtyną za pan brat” warsztaty teatralne dla uczestników ferii przygotowane przez instruktorów MDK w Dęblinie

14.00 – powrót do Muzeum

14.15 – Oficjalne zakończenie „Ferii z historią”

15:00 – odbiór uczestników przez rodziców

Ze strony Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie opiekę oraz prowadzenie zajęć przez cały okres ferii zapewniają:

Jacek Zagożdżon – Kustosz, kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw, regionalista, historyk, etyk i filozof – absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.  W swej podróży przez naukę i poznawanie pobierał nauk w Wiltshire College w Wielkiej Brytanii, Studium Języków Obcych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, podstaw konstrukcji budowlanych uczył się na Politechnice Lubelskiej, zaś podstawy pracy muzealnika zgłębiał w Studium Muzealniczym Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Roman Błachnio – Opiekun ekspozycji muzealnej, edukator i przewodnik muzealny, inżynier lotnictwa, strażak, pasjonat lokalnej historii i techniki lotniczej. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na wydziale Lotnictwa.

Katarzyna Gajo –  opiekun ekspozycji muzealnej, specjalista ds. organizacji ruchu turystycznego, regionalistka i muzealnik zaangażowana w akcje edukacyjne dla dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Małgorzata Daniłko –  Archiwista w Dziale Dokumentacji i Inwentaryzacji Zbiorów. Autorka książki „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci.” Regionalistka i animator kultury lokalnej, pomysłodawca i redaktor strony internetowej „Gołąb nad Wisłą” poświęconej historii regionalnej. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Marcin Kalbarczyk – Adiunkt działu Historii Lotnictwa i Wojskowości, rekonstruktor, przewodnik turystyczny. Pasjonat gier historycznych, terenowych i strategicznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.