Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ferie z historią 2020

Data rozpoczęcia: 13 stycznia 2020 | Data zakończenia: 17 stycznia 2020

Już po raz trzeci zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na zimowe warsztaty w otoczeniu zabytkowych samolotów wojskowych. Dla młodych widzów zaplanowaliśmy także ciekawe podróże po regionie, gry i zabawy integracyjne. To wszystko podczas tygodniowych zajęć edukacyjnych Ferie z Historią, które proponujemy dzieciom w przerwie od zajęć szkolnych.

Zajęcia odbędą się  w pierwszym tygodniu ferii w województwie lubelskim, tj. od 13 do 17 stycznia 2020 roku.

Udział w programie z pewnością pozwoli zdobyć  lub wzbogacić wiedzę o dziejach lotnictwa i historii regionu. Celem zajęć jest kształtowanie umiejętności dostrzegania wartości historyczno-kulturowych miejsca, w którym żyjemy.

 

program

dzień pierwszy - poniedziałek - 13.01.2020

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1, Klasztor w Opactwie, Izba Historyczna w Sieciechowie.

 

Temat:  Kim był i gdzie mieszkał palatyn Sieciech?

 

Forma zajęć: wycieczka-zwiedzanie

Opis:  wyjazd edukacyjno-historyczny do Opactwa i Sieciechowa. Dowiemy się o historii najstarszej miejscowości w naszym regionie oraz losów zespołu poklasztornego w Opactwie, będziemy zwiedzać kompleks klasztorny wraz z kryptami. Poznamy historię bezcennego XVII-wiecznego kielicha mszalnego – dowiemy się m.in. jak Służby Federalne USA prowadziły śledztwo i pomogły w odzyskaniu dzieła sztuki. W Sieciechowie spotkanie poprowadzi twórca Izby Historycznej – p. Stefan Siek, który zapozna nas z historią swojej miejscowości oraz przybliży przedmioty i narzędzia wykorzystywane w dawnych czasach przez ludność wiejską, m.in.: wóz drabiniasty, warsztat tkacki oraz inne narzędzia służące do  obróbki lnu i konopi, warsztat szewski, pasiekę oraz pracę pszczelarza.

 

Plan dnia:

  • 9:00 – rejestracja uczestników, przydzielenie identyfikatorów i materiałów edukacyjnych,
  • 9:15 – uroczyste rozpoczęcie „Ferii z Historią” z udziałem zaproszonych gości, gry i zabawy integracyjne,
  • 9:45 – wyjazd do Opactwa – zwiedzanie kompleksu klasztornego –  gości powita ks. proboszcz parafii w Opactwie Jacenty Rejczak
  • 11:30 – 12:00 – przerwa na posiłek
  • 12:30 – wyjazd do Sieciechowa – zwiedzanie Izby Historycznej
  • 14:00 – ognisko dla uczestników
  • 14:30 – wyjazd do Dęblina
  • 15:00 – powrót do Muzeum Sił Powietrznych – odbiór uczestników przez rodziców.

dzień drugi- wtorek- 14.01.2020

Miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Temat: Muzealny skarbiec – czyli co się błyszczy w gablotach i dlaczego zardzewiała blacha jest cennym źródłem historii.

Opis: wprowadzenie uczestników w tajniki pracy muzealnika.  Zajęcia poprowadzą edukatorzy muzealni

 

Temat: Piraci nad Wisłą czyli morska przygoda w Dęblinie/ Skarbiec Piratów – czy skarbnica wiedzy?

Forma zajęć: gry i zabawy, konkursy

Opis:  program oparty na starych, tradycyjnych, żeglarskich zabawach w formie konkursów oraz morskich legend i historii. Poznamy także formy zachowania lokalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Poznamy rolę muzeum, lokalnych izb pamięci, gawęd i zabaw w przechowywaniu tradycji.

 

Animatorzy:  Tadeusz Waśko, animator, który od blisko 20 lat organizuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Piracka Przygoda” w Kołobrzegu. Nawiązuje on do tradycji morskich, związanych z historią wielkich żaglowców i odwołuje się do romantycznego wizerunku piratów z okresu XVII-XIX w.

Mira Urbaniak – żeglarz, dziennikarka, autorka książek o tematyce morskiej, polarnik, organizatorka wydarzeń kulturalnych oraz żeglarskich – zlotów wielkich żaglowców w Gdyni
i Szczecinie.

 

Temat: Życie pilota w czasie wojny – Na czym polegała służba lotników polskich w Wielkiej Brytanii.

Opis: Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak żył personel Polskich Sił Powietrznych w Anglii oraz na przykładzie schronu dowodzenia, jaką rolę w systemie obrony Anglii odgrywały kobiety.

 

Plan dnia:

  • 9:00 – rejestracja uczestników,
  • 9:15 – „Muzealny skarbiec”- zajęcia wprowadzające
  • 10:00 – „Piraci nad Wisłą” – czyli morska przygoda w Dęblinie – program edukacyjny
  • 12:00 – 12:30 – przerwa na posiłek
  • 12:30 – 15:00 – zajęcia pod tytułem „Życie pilota w czasie wojny”, które odbędą się w Domku Pilota oraz „Na czym polegała służba lotników polskich w Wielkiej Brytanii”.
  • 15:00 – zakończenie zajęć, odbiór uczestników przez rodziców.

dzień trzeci- środa- 15.01.2020

Miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Temat: Moda z dawnych lat

Forma: warsztaty

Opis: peruka, wachlarz, maska, frak, żupan…- poznamy ubiory jakie noszono na dworach i pałacach i zobaczymy różnice w modzie dawnej i współczesnej.

Zajęcia poprowadzi – Agnieszka Stepkowska-Pastor reżyser małych form teatralnych instruktor teatru i żywego słowa w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie aktorka teatru „Po schodkach” oraz rekonstruktorzy Grupy Rekonstrukcji historycznej Kardasz z Ryk

 

Plan dnia:

  • 9:00 – sprawdzenie listy obecności
  • 9:30 – „Moda z dawnych lat” – blok zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Agnieszkę Pastor oraz Grupę teatralną „Po schodkach”
  • 11:30 – 12:00 ­– przerwa na posiłek
  • 12:00 – 13:00 – Strój lotnika na przestrzeni lat” – zajęcia prowadzone przez edukatorów Muzeum Sił Powietrznych
  • 13:00 – 15.00 – „Ogniem i mieczem prawda historyczna a magia kina” – zajęcia warsztatowe GRH Kardasz pokazujące stroje szlacheckie z okresu Potopu Szwedzkiego oraz rynsztunek ówczesnych rycerzy.
  • 15.00 – odbiór uczestników przez rodziców

dzień czwarty- czwartek- 16.01.2020

Miejsce: Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie/ Muzeum nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Forma: wycieczka-zwiedzanie

Temat: U kowala w Wojciechowie

Opis: Poznamy historię kowalstwa oraz pracę kowala, obejrzymy wyjątkowe zabytki wytworzone na przestrzeni lat przez kowali – od rzeczy potrzebnych w gospodarstwie po sztukę sakralną.

Zajęcia poprowadzi Urszula Mirosław z Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie oraz przewodnicy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

 

temat: Kazimierz jakiego nie znacie

Opis:  spacer i zwiedzanie miasta z przewodnikiem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

 

Plan dnia:

  • 7:45 – zbiórka uczestników  w holu głównym przy kasach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, sprawdzenie listy obecności
  • 8:00 – wyjazd do Wojciechowa
  • 9:00 – zwiedzanie Wieży ariańskiej (Muzeum Kowalstwa) w Wojciechowie oraz Muzeum Etnograficznego w Wojciechowie
  • 11:00 – 11:15 – przerwa na posiłek
  • 11:15 – wyjazd do Kazimierza Dolnego
  • 12.00 – Kazimierz jakiego nie znacie – spacer i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • 14.00 – powrót do Muzeum Sił Powietrznych
  • 15:00 – zakończenie zajęć – odbiór uczestników przez rodziców

 

 

dzień piąty- piątek- 17.01.2020

Miejsce: 41 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie.

Temat: Historia wokół nas

Forma: spacer-zwiedzanie

 

Spacer po terenie Garnizonu Dęblin – poznamy historię dawnego lotniska. Przejdziemy również na dęblińską starówkę – poznamy historię najstarszych i najciekawszych budynków pamiętających osadę Irena. W Miejskiej Bibliotece Publicznej obejrzymy fotografie dawnej wsi Irena czyli dzisiejszego Dęblina.

 

Plan dnia:

  • 9:00 – zbiórka uczestników  w holu głównym przy kasach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, sprawdzenie listy obecności
  • 9.30 – wyjście na teren Garnizonu Dęblin
  • 11.15 – powrót do muzeum
  • 11:30 – 12:00 – przerwa na posiłek
  • 12:00 – przejście spacerem na starówkę dęblińską – do Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • 14.00 – pożegnanie w przyjaznym kręgu przy ognisku
  • 15:00 –  Oficjalne zakończenie Ferii z historią – odbiór uczestników przez rodziców

informacje organizacyjne

Koszt uczestnictwa w programie: 90,00 zł od osoby (płatny jednorazowo). Wpłaty przyjmowane będą od 7 stycznia 2020 r. w kasie muzeum (wtorek-niedziela 9.00-16.00).

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 stycznia 2020 r. [uwaga – ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń].

Opłata obejmuje: koszt opieki nad dziećmi (w dniach 13-17.01.2020 r., w wyznaczonych godzinach), wszystkie planowane atrakcje, ubezpieczenie NNW, gorące napoje i mały poczęstunek (nie będzie to pełny posiłek – prosimy wyposażyć dzieci w kanapki lub ich ekwiwalent).

 

Zgłoszenia prosimy kierować do Koordynatora programu edukacyjnego „Ferie z Historią”:

Jacek Zagożdżon – Kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw, tel. +48 732 885 180,  e-mail : j.zagozdzon@muzeumsp.pl, temat wiadomości: [„Ferie z historią” – zgłoszenie] lub osobiście w siedzibie muzeum: Dęblin, ul. Lotników Polskich 1;  parter, pok. nr 1.

 

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE dla rodziców uczestników „Ferii z historią” odbędzie się 10 stycznia 2020 r. o godz. 16.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – ul. Lotników Polskich 1.

 

Zajęcia organizowane są we współpracy z Klubem 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

informacje o prowadzących zajęcia

Ze strony Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie opiekę oraz prowadzenie zajęć przez cały okres ferii zapewniają:

Jacek Zagożdżon – Kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw, regionalista, historyk, etyk i filozof – absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W swej podróży przez naukę i poznawanie pobierał nauk w Wiltshire College w Wielkiej Brytanii, Studium Języków Obcych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, podstaw konstrukcji budowlanych uczył się na Politechnice Lubelskiej, zaś zasady pracy muzealnika zgłębiał w Studium Muzealniczym Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Arbuz – asystent muzealny w dziale Historii Lotnictwa i Wojskowości, historyk, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, bloger, pasjonat lotniczy, który od najmłodszych lat związał swe życie z historią lotnictwa. Ekspert muzealny w dziedzinie analizy materiału ikonograficznego.

Jarosław Frąckiewicz – Adiunkt ds. edukacji w Dziale Edukacji, Organizacji
i Udostępniania Wystaw, dydaktyk, pedagog, regionalista, historyk,  pasjonat historii polskiej artylerii przeciwlotniczej, przewodnik – absolwent Uniwersytetu w Białymstoku.

Roman Błachnio – Opiekun ekspozycji muzealnej, inżynier lotnictwa, pasjonat lokalnej historii i techniki lotniczej, edukator Muzeum Sił Powietrznych.

Katarzyna Gajo – pedagog, opiekun ekspozycji muzealnej, specjalista ds. organizacji ruchu turystycznego, regionalistka, przewodnik terenowy, zaangażowana w akcje czytania dzieciom, edukator Muzeum Sił Powietrznych.

Milena Przychodzeń – opiekun ekspozycji muzealnej, absolwentka Lotniczej Akademii Wojskowej, przewodnik, pasjonatka lotnictwa, edukator Muzeum Sił Powietrznych.

Paulina Ćwiklak – opiekun ekspozycji muzealnej, absolwentka Lotniczej Akademii Wojskowej, pasjonatka lotnictwa, edukator Muzeum Sił Powietrznych.

 

 

Regulamin zajęć edukacyjnych „Ferie z Historią”

 

  1. Organizatorem zajęć jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
  2. Zajęcia edukacyjne w ramach „Ferii z Historią” przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, zarówno dla indywidualnego odbiorcy, jak również dla grup zorganizowanych (na wybrane zajęcia, po wcześniejszym zgłoszeniu), przewidywany przedział wiekowy od 9 -18
  3. Zajęcia odbywają się od 13 do 17 stycznia 2020, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00. W niektóre dni, ze względu na całodzienny wyjazd, zajęcia mogą potrwać dłużej (szczegółowy harmonogram zajęć podany jest w programie ferii).
  4. Zapisy będą przyjmowane od 16 grudnia 2019 do 10 stycznia 2019 r. (ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmowane są na przygotowanych „Kartach kwalifikacji” dostępnych w muzeum.
  5. Udział w zajęciach edukacyjnych „Ferie z Historią”, jest odpłatny – 90 zł/osoba za 1 tydzień zajęć (bilet sezonowy płatny w kasie Muzeum Sił Powietrznych od 7 stycznia 2020 r. na hasło Ferie z historią – kasa czynna od wtorku do niedzieli włącznie w godz. 9.00 – 15.00); opłatę należy uiścić do 10 stycznia 2020 r.
  6. Miejscem zbiórki i zakończenia zajęć dla uczestników jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przy ul. Lotników Polskich 1.
  7. W trakcie zajęć Muzeum zapewnia wszystkim uczestnikom opiekę, materiały edukacyjne i poczęstunek.
  8. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Muzeum oraz zewnętrznych edukatorów.
  9. Prosimy rodziców/ opiekunów o ubieranie dzieci odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych.
  10. Jeżeli rodzice/opiekunowie zezwalają dziecku na samodzielny powrót po zajęciach do domu, to prosimy o wypełnienie odpowiedniego pola w Karcie kwalifikacyjnej (druk dostępny w kasie muzeum, w czasie spotkania organizacyjnego oraz u koordynatora wydarzenia).