Ferie z Historią

Data wydarzenia: 06 lutego 2018

Rozpoczęliśmy „Ferie z Historią”, czyli serię atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży spędzających wolny od obowiązków szkolnych czas w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Pierwszego dnia w poniedziałek 2 lutego 2018 roku, uczestnicy zapoznawali się z muzeum „od środka”. Mieli okazję poznać wszelkie aspekty pracy z jakimi muzealnicy różnych specjalizacji stykają się na co dzień.

Wszystkich uczestników przywitał Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, życząc dobrej zabawy i udanego wypoczynku.

Zwiedzanie rozpoczęło się od archiwum, w którym to zostały zaprezentowane sposoby opracowywania zbioru archiwalnego. Każdy z uczestników mógł osobiście poczuć się jak prawdziwy archiwista – przywdziewając specjalne rękawice oraz maskę ochronną,analizując stare fotografie i dokumenty. Prócz tego dzieci miały okazję zobaczyć jak przechowywane są archiwalia, poznać sposób konserwacji i bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Na podstawie wyniesionych z archiwum doświadczeń, uczestnicy przeszli do zwiedzania ekspozycji muzealnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty poruszane w poprzedniej części. Następnie zwiedzili część biurową muzeum, zasypując dział finansowy lawiną pytań zapoznali się z zawiłościami finansowania instytucji, w administracji przeszli przyśpieszony kurs logistyki muzealnej, by w końcu jako goście specjalni odwiedzić dyrektorów muzeum.

Będąc już w pełni profesjonalną grupą muzealników młodzież odwiedziła magazyn, w którym przechowywane są muzealia, czyli mundury, akcesoria lotnicze i pamiątki. W ciągu dnia nie zabrakło czasu na zabawy, integrację i nowe przyjaźnie.Śniegu wokół muzeum nie starczyło na bałwana, ale było go dość, żeby zażyć odrobiny ruchu na świeżym powietrzu.

Dzień drugi – Twierdza Dęblin…

Pełna fotogaleria (kliknij)