- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 20 maja od godziny 19.00 do 24.00 gościliśmy uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. W ciągu nocy odwiedziło nas ponad tysiąc osób.
Zwiedzający zostali powitani przez Dyrektora muzeum Pawła Pawłowskiego, który zaznaczył jak ważne dla całej społeczności Dęblina jest to, że spotykamy się wszyscy razem i angażujemy we wspólne inicjatywy kulturalne. Dyrektor przywitał i przedstawił uczestników, wolontariuszy, pracowników oraz plan i atrakcje tegorocznej Nocy. Część artystyczną rozpoczął „Marsz Lotników” w wykonaniu zespołu Dywizjon 24 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz występy solistów OLL. Grupę przygotował Andrzej „Cypis” Królikowski, który po raz trzeci pełnił, zarazem rolę dyrektora artystycznego, jak i konferansjera części artystycznej. Otwarta została wystawa czasowa pt. „Mazurek Dąbrowskiego w 90. rocznicę ustanowienia pieśni Hymnem Narodowym”, której kurator Jacek Zagożdżon odpowiadał na pytania zwiedzających. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – jest dostępna dla zwiedzających w części reprezentacyjnej muzeum. Jedną z wielu atrakcji były prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. GRH Bluszcz i Wolant zaprezentowały modę historyczną cywilną i wojskową oraz poprowadziły muzealną grę terenową, do której zgłaszały się czteroosobowe Eskadry. Dodatkową gratką dla kolekcjonerów była Książeczka wojskowa, przepraszam muzealna, uprawniająca do darmowego wejścia i zwiedzenia naszej placówki w Koszalinie – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. GRH 8 Pułku Piechoty Legionów z Lublina poruszała się po muzealnych alejkach historycznym Fordem T R15, prezentując zarazem umundurowanie polskiego żołnierza z okresu wojny Polsko – Bolszewickiej, pilota oraz tatara z tego okresu. Część artystyczną w Hangarze MSP otworzył Dyrektor Pawłowski zapowiadając występy artystyczne zespołu dziecięcego Aplauz z Gołębia, i solistki zespołu Natalii Kosmowskiej, Grupa prowadzona jest przez Dariusza Kosmowskiego i opiekunkę Dorotę Jabłońską. Ciekawy repertuar został stworzony w dużej mierze specjalnie na występ w czasie naszej Nocy. Pod melodie znanych szlagierów muzycznych poetka z Gołębia – Pani Agnieszka Maj napisała część utworów, które w muzeum zaśpiewał zespół Aplauz. Dużą atrakcją dla obserwatorów był pokaz dynamiczny odpalenia historycznych ciągników Lanz Bulldog i Ursus C-45 przeprowadzony przez Panów Dariusza i Andrzeja Kalinowskich. Operacja nie należąca do prostych, na zdjęciu lutlampa zamiast świecy żarowej…Uruchomiony traktor ruszył wraz z Fordem T alejkami…
Wieczór przeplatany był pokazami dynamicznymi i koncertami. Wśród solistów wystąpili: Ewelina Pisarska – Kalbarczyk – solistka MSP, Marysia Linde, Natalia Ambroziak, Aleksandra Makowska, Karolina Stanilewicz, Adrianna Jarosik, Paweł Fryszka – soliści OLL.
W jednym z zadań w grze muzealnej pojawiły się pytania dotyczące historycznej mody polskiej. Odpowiedź na nie dały GRH Bluszcz i Wolant pokazem mody polskiej od lat 20. do okresu powojennego…Zobaczyliśmy m.in. mundur oficera Lotnictwa Wojsk Wielkopolskich wz. 1919, mundur oficera lotnictwa wz. 1927, 1936, oficera PSP z 1940 r., LWP 1968. oraz stroje kobiece z tych okresów.
Pokaz swych umiejętności dali artyści Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W partiach solowych wystąpił por. Józef Piecek, przy akompaniamencie pchor. Borysa Kaczmarka – gitara i Sławomira Leszczyńskiego – pianino…W zmaganiach eskadr wzięli udział, między innymi uczestnicy IX OGÓLNOPOLSKIEGO INTEGRACYJNEGO ZLOTU DRUŻYN ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO „NIEPRZETARTY SZLAK”. Eskadra dęblińska z 39. Drużyny Harcerskiej Azymut Dęblin – zwyciężyła kontynuując chlubne tradycje 315. „Dęblińskiego” dywizjonu myśliwskiego…Gwiazdą wieczoru był dobrze znany wszystkim dębliniakom zespół BLEACH, który dla odmiany zagrał akustycznie w nowej, ciekawej aranżacji…Koncert zrealizowaliśmy w dużej mierze dzięki uprzejmej pomocy Rektora-Komendanta WSOSP gen. bryg. pil. dr inż. Piotra Krawczyka i pracowników Klubu Uczelnianego WSOSP, którzy zapewnili sprzęt nagłośnieniowy. Dziękujemy za pomoc i udostępnienie zdjęć Ryszardowi Szczepańskiemu. Za konsolą stanęli Patryk Kuryło z KU WSOSP – światło i Tomasz Stępień z TommySound – dźwięk. Kiedy słońce zaszło alejki muzealne rozbłysły nowym blaskiem systemów SALKIT i MOSKIT, wszystko to dzięki wsparciu udzielonemu przez 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego za co serdecznie dziękujemy dowódcy płk. pil. Arturowi KAŁKO oraz żołnierzom bazy. Dzięki firmie TommySound Production Tomasza Stępnia byliśmy świadkami wspaniałej iluminacji świetlnej. Nasze eksponaty jeszcze nigdy nie prezentowały się w taki sposób…W organizacji wydarzenia wzięła udział grupa dwudziestu wolontariuszy w tym grupa żołnierzy, którzy utworzyli patrole pomagające zwiedzającym oraz dbające o ich bezpieczeństwo z zabezpieczeniem medycznym włącznie, nasi praktykanci i stażyści. Serdecznie wszystkim dziękujemy za ofiarną pomoc i tak liczne stawienie się na wezwanie.
Pełna fotorelacja dostępna jest w zewnętrznej galerii pod linkiem: Europejska Noc Muzeów 2017 w MSP – fotogaleria (kliknij)
Zapraszamy do śledzenia naszego kanału YouTube gdzie prezentowane będą nagrania video z tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów
A tu relacja Magnes TV …