- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Europejska Noc Muzeów 2016 - fotorelacja
Europejska Noc Muzeów 2016 - fotorelacja
Drodzy Państwo dzień to za mało by ochłonąć po wrażeniach wczorajszej nocy. Magia zadziałała po raz kolejny. Pomimo deszczu byliście…, dzieląc z nami te magiczne chwile. Słowa nie opowiedzą tego, co się działo. Jedna noc a wydarzeń tak wiele…
Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego oddział Dęblin odsłoniło wraz z dyrektorem muzeum gen. bryg. (R) pil. inż. Ryszardem Haciem, tablicę upamiętniającą ugrupowanie „1000” kryptonim „cyfra”. Tworzyli je dęblińscy piloci, lecąc 43 samolotami Lim-2, w czasie wielkiej parady lotniczej w 1000 – lecie Chrztu Polski, dokładnie 50 lat temu. Była to jedna z najbardziej skomplikowanych parad lotniczych a jej figury przeszły do historii lotnictwa polskiego. Nad Warszawą pojawiło się ponad 300 statków powietrznych tworzących na niebie „Orła”, „1000”, „Klin”, „Jodełkę” i inne figury.
Po uroczystości odsłonięcia tablicy adiunkt dr Roman Kozłowski otworzył wystawę czasową „966 – 1966 – 2016, 50 – ta rocznica DEFILADY LOTNICZEJ w 1000 – lecie Chrztu Polski” poświęconą obchodom Milenium.
Wszyscy podziwialiśmy wystawę modeli prezentowanych przez modelarzy z klubów: ZTS – Zrób To Sam Lublin, LKMD – Lubelski Klub Modelarsko Dyskusyjny, Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych „Galicja” z Krosna, ZTS Lublin oddział Grudziądz, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku – Klub Modelarski „Taurus”. Był czas by modele podziwiać, dyskutować, czy wręcz oceniać kunszt ich wykonania i wierność odwzorowania. Była to niebywała gratka dla wszystkich a słuchanie historii opowiadanych przez modelarzy – bezcenne.
Na ekspozycji plenerowej mogliśmy podziwiać w pełnej krasie ciągniki Pana Andrzeja Kalinowskiego, które przywrócił, wraz z synami do życia. To Lanz Bulldog wyprodukowany w 1939 roku i powojenny Ursus C45 wzorowany na konstrukcji Bulldoga.
Dzięki zgodzie i wsparciu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr. Mirosława Różańskiego i jego zastępcy gen. dywizji Jana Śliwki, muzealne alejki po raz kolejny rozświetlone zostały polowymi systemami oświetlenia lotniskowego MOSKIT i SALKIT dostarczonymi przez 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego. To właśnie te systemy tworzyły niesamowity klimat wokół naszych eksponatów.
Kolejnym elementem iluminacji był reflektor użyczony nam przez Grzegorza Krukowskiego, tworzący „niezidentyfikowany obiekt latający” nad naszym muzeum.
O godzinie 20.00 Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Dęblinie kpt. Andrzej Greszta rozpoczął koncert. Wśród wirtuozersko wykonanych utworów instrumentalnych znalazły się i takie jak „Dzieci Sancheza” – muzyka z filmu Halla Bartleta wyreżyserowanego w 1978 roku na podstawie powieści biograficznej Dzieci Sáncheza Oscara Lewisa.
Tuż po koncercie Orkiestry rozpoczęła się muzyczno – literacka część wieczoru – „Pamięć”, według pomysłu Andrzeja Królikowskiego a wykonanego przez muzyków skupionych wokół Klubu Uczelnianego WSOSP Byli to: uczniowie 1 klasy Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, którzy tworzyli chór zarówno w czasie koncertu Orkiestry jak i wokalistów wieczoru, dębliński zespół BLEACH w składzie: Hanna Czerska – wokal, Krzysztof Kowalczyk – perkusja, Łukasz Leń – gitara, Michał Wróbel – instrumentu klawiszowe, soliści: Hanna Czerska, sierż. pchor. Kornelia Humienna, Tobiasz Marzyński, Ewelina Pisarska – Kalbarczyk, Alicja Szul, akompaniament i występy solowe: Andrzej „Cypis” Królikowski – gitara, Łukasz Leń – gitara, Amadeusz Mańka – skrzypce i instrumenty klawiszowe, Daniel Mokijewski – gitara basowa, Jagoda Podskarbi – perkusja, Piotr Wagner – gitara, Jan Szul – instrumenty klawiszowe.
„Pamięć” była dla słuchaczy przeżyciem niemal mistycznym – nostalgiczna podróż do czasów naszych przodków – walki i bohaterskich czynów. Wykonanie i wspaniała interakcja publiczności przerosła nasze oczekiwania i chyba nadzieje samego pomysłodawcy.
Wszystkim muzykom serdecznie dziękujemy.
„Cypis”, choć skromnym jesteś człowiekiem, przyjmij nasz ukłon w Twoją stronę bo to, w głównej mierze dzięki Twojej determinacji i zaangażowaniu powstał ten piękny spektakl muzyczny.
Dziękujemy profesjonalnym nagłośnieniowcom Patrykowi i Filipowi, bez których nie udałoby się nam ogarnąć tego wydarzenia od strony muzycznej a wolontariuszom za bezcenną pomoc w sprawach organizacyjnych.
Ze względu na mnogość zdjęć zapraszamy do galerii pod linkiem: link do albumu Europejska Noc Muzeów 2016 Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Jeśli kogoś nie wymieniliśmy to tylko z emocji, które jeszcze nas nie opuściły i serdecznie za to przepraszamy.