Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Europejska Noc Muzeów

Data rozpoczęcia: 15 maja 2021 19:00 | Data zakończenia: 15 maja 2021 23:30

W sobotę 15 maja 2021 roku zapraszamy naszych widzów na spotkanie z zabytkami techniki lotniczej podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Po długim czasie zamknięcia, Noc Muzeów będzie dla Muzealników pierwszą okazją do bezpośredniego spotkania z publicznością. Widzowie zaś, po „kulturalnej kwarantannie” będą mogli odkryć muzeum na nowo.

W programie zaplanowaliśmy prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z naszej kolekcji. Wieczorne spotkanie z historią lotnictwa to także możliwość obejrzenia zabytków w nowym świetle dzięki iluminacji obiektów na ekspozycji plenerowej. Kierunkowe delikatne światła i światłocienie będą wydobywać niewidoczne za dnia walory artystyczne i plastyczne konstrukcji samolotów i śmigłowców.

Wydarzenie odbywać się będzie w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM, któremu w tym roku patronuje hasło: Przyszłość muzeów: „Odzyskaj i wyobraź sobie na nowo” –  które jest zaproszeniem do wyobrażania sobie i dzielenia się nowymi praktykami tworzenia wartości, nowymi modelami biznesowymi dla instytucji kultury w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla aktualnych wyzwań społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

PROGRAM

19.00 – uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów

  • Prezentacja nowej wystawy czasowej W cieniu katyńskiego lasu – Wystawa nawiązuje do 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i została przygotowana we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz jego oddziałem martyrologicznym- Muzeum Katyńskim. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty wydobyte podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie w latach 1991-1996, prowadzonych przez zespoły polskich archeologów, pod kierownictwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zobaczymy m.in. odznaki, orły lotnicze, a także fotografie i pamiątki po kpt. pil. Bronisławie Drzewieckim – uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, pilocie z 1 Pułku Lotniczego, osadzonego w obozie w Starobielsku, zamordowanego w 1940 roku przez NKWD w Charkowie. Klamrę dziejów na tej ekspozycji będą stanowić zdjęcia i pamiątki związane z generałem pilotem Andrzejem Błasikiem ( dowódcą Sił Powietrznych w latach 2007-2010) – udostępnione przez żonę – panią Ewę Błasik. Wśród przekazanych pamiątek, uwagę pragniemy zwrócić na eksponowane mundury generalskie – wyjściowy i galowy oraz kombinezony, w których Generał, jako czynny pilot, wykonywał loty. Ważnym elementem wystawy jest urna z ziemią pochodzącą z miejsca katastrofy rządowego samolotu z delegacją na uroczyste obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku. Prezentujemy odznakę „Zasłużony Pilot Wojskowy”, którą Generał miał wpiętą w mundur, w chwili katastrofy – widoczne są na niej pozostałości gruntu oraz uszkodzenia jakie powstały w wyniku uderzenia. Uwagę przykuwa alegorycznie zdobiony hełm pilota GSz-5 oraz kolekcja pamiątek, w tym  medali pamiątkowych obrazujących dokonania i karierę generała Andrzeja Błasika.
  • Prezentacja nowych obiektów przekazanych przez Recovery and Identyfication Unit – jednostkę poszukiwawczo identyfikacyjną armii holenderskiej, która od zakończenia II wojny światowej zajmuje się wyszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy nieznanych, którzy zginęli walcząc o wolność Holandii i poprzez badania DNA przywraca pamięć o nich rodzinom i potomnym. Osobiste pamiątki po załodze wydobytego w 2016 roku samolotu Vickers Wellington po pięciu latach poszukiwania bliskich trafiły do MSP i zakonserwowane są obecnie częścią wystawy stałej mówiącej o historii bombowca Vickers Wellington IC R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej, zestrzelonego w nocy z 8 na 9 maja 1941 roku. Pozostałości samolotu wydobyte zostały podczas akcji ratowniczej w 2016 roku w Holandii na jeziorze Ijsleemer przez grupę Leemans Specialwerken i od 2017 roku są prezentowane w naszym muzeum.
  • Prezentacja nowych nabytków MSP takich jak archiwalia, uzbrojenie, falerystyka. Obiekty pozyskane zostały w drodze  darów, zakupu, depozytu.
  • Prezentacja izolowanych stanowisk dla samolotów – MIG – 21 –Izolowane Stanowiska Postojowe, kolejny po Stanowisku Odtwarzania Gotowości Bojowej element lotniskowego krajobrazu, który staramy się Państwu przybliżyć. Z twierdzą mają jeden wspólny mianownik, otóż rzeczywiście chronią przed atakiem. Na lotniskach wojskowych miały za zadanie chronić ustawione w nich statki powietrzne przed działaniem ataku bombowego. Gdyby doszło do wybuchu bomby w jednym ze stanowisk siła uderzenia i odłamki nie uszkodziłyby statków powietrznych stojących w pobliżu. W wypadku lotnisk cywilnych stanowiska takie używane są do działań antyterrorystycznych. Gdyby doszło do wykrycia bomby w samolocie idealnym byłoby, gdyby załodze udało się odkołować samolot do takiego właśnie stanowiska, aby chronić ludzi i infrastrukturę lotniskową przed ewentualnym wybuchem. Izolowane Stanowisko Postojowe zbudowane jest w formie obwałowania ziemnego o wysokości pozwalającej ukryć grzbiet statku powietrznego przed atakiem. W wersji wojskowej w konstrukcji obwałowania znajdowały się żelbetowe szczeliny przeciwlotnicze i pomieszczenia techniczne oraz magazyny. Stanowiska ulokowane były z dala od głównej infrastruktury lotniskowej. Ich konstrukcja poza swą główną funkcja pozwalała na prowadzenie prób silnikowych samolotów odrzutowych, chroniąc wówczas otoczenie przed bezpośrednim działaniem strug gazów wylotowych i płomieni.

22.00 pokaz świetlny z wykorzystaniem reflektora przeciwlotniczego APM 90 – Reflektor lotniskowy APM-90 został opracowany w latach 50. Używany był jako: Lampa oświetlająca teren lotniska podczas nocnych lotów. Reflektor prowadzący samoloty do lądowania lub znaczący różne lokalizacje na ziemi i w powietrzu. Posiada prądnicę pozwalającą przy pracy pojazdu na samodzielną pracę w terenie. Zainstalowany na podwoziu  ZiŁ-130 zestaw reflektora obsługiwać będą żołnierze Kompanii Obsługi Lotniska dęblińskiej 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego

23.30 – zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1. – 08-530 Dęblin

 

wstęp: 1, zł – na renowację zabytków z kolekcji Muzeum

 

Uwaga : Podczas Nocy Muzeów prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego: dezynfekcję rąk, używanie maseczek ochronnych wewnątrz budynków oraz zachowywanie bezpiecznej odległości.

Liczba osób przybywających na wystawach jest ograniczona ze względu na stan epidemii wirusa SARS Cov-2