- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Europejska Noc Muzeów
Europejska Noc Muzeów
Ponad 1000 osób uczestniczyło w muzealnej nocy w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W tym roku zaprosiliśmy naszych widzów na czerwony dywan, by w klimacie filmowego festiwalu otworzyć nową wystawę „Mundur w filmie”- prezentującą ponad 40 kostiumów z 30 produkcji filmowych polskich i zagranicznych. Emocje budziły kostiumy takich gwiazd kina jak Brad Pitt, Jean Reno, Colin Firth, Gary Oldman oraz mundury, w których swoje znane role zagrali polscy aktorzy: Marcin Dorociński, Daniel Olbrychski, Piotr Adamczyk i Tomasz Kot. Najmłodsi chętnie fotografowali się w towarzystwie postaci z „Piratów z Karaibów” czy „Hansa Klossa”. Na muzealnej scenie obok siebie stanęli bohaterzy dwóch ostatnich filmów o słynnym dywizjonie 303.
Prosto z czerwonego dywanu przeszliśmy do muzycznej części Europejskiej Nocy Muzeów. Na specjalnej scenie w hangarze lotniczym wystąpili artyści Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 50-osobowy zespół, pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki i mjr. Marcina Ślązaka, wystąpił wraz z solistami: Moniką Chodyną, Judytą Nowak i Janem Kierdelewiczem. Koncert poprowadził Tomasz Szuran. Podczas występu usłyszeliśmy pieśni i melodie z filmów: m.in. „1941”, „Zapomniana melodia” „Ada to nie wypada”, „New York New York”, Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, „Piraci w Karaibów”… w brawurowym wykonaniu.
O godzinie 22.00 na scenie wystąpili uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i Kazimierskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Andrzeja Królikowskiego. Zespół Dywizjon pojawił się z kompletnie nowym repertuarem, również nawiązującym do filmowej Nocy Muzeów.
Przez całą Noc Muzeów od godziny 19.00 do 24.00 nasi goście mogli zwiedzać wystawę stałą „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, wejść na pokład śmigłowca Mi-6 oraz zajrzeć do specjalnie otwartego w tę noc i podświetlonego śmigłowca Mi-14. Po zmierzchu, wspólnie z Naukowym Kołem Astronomicznym i Astronautycznym SPACE z Lotniczej Akademii Wojskowej obserwowaliśmy niebo. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Agencji Mienia Wojskowego oddział w Lublinie. Atrakcją dla widzów były pokazy grup rekonstrukcji historycznej GRH Kardasz w strojach nawiązujących do filmu „Ogniem i mieczem” oraz stoisko edukacyjne Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. W namiocie sferycznym zaprezentowaliśmy prace plastyczne o tematyce lotniczej uczestników XI Ogólnopolskiego Integracyjnego Zlotu Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP.
Nasza ekspozycja plenerowa i wybrane statki powietrzne były podświetlone przez żołnierzy 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, światłami salkit-moskit, a widowiskowe światło do nieba wycelowano z reflektora lotniskowego APM-90 na samochodzie Ził-30.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za zaangażowanie w organizację Europejskiej Nocy Muzeów. Szczególne podziękowania kierujemy do mecenasów wystawy „Mundur w Filmie”: Grupa Azoty Puławy S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka SA oraz Agencja Mienia Wojskowego.
Pragniemy przede wszystkim podziękować dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego- płk. Arturowi Borkowskiemu i żołnierzom obsługującym oświetlenie Salkit oraz reflektor APM: plut. Piotr Kowalczyk, st.kpr. Leszek Bednarczyk, sierż. Piotr Adamczyk, st.szer. Mateusz Jadacki, st.szer. Jarosław Kupiec.
Duże brawa i serdeczne wyrazy uznania kierujemy do dyrygentów i artystów RZAWP, podziękowania kierujemy również na ręce dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego- kmdr. ppor. Jarosława Rywalskiego.
Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego podczas kolejnej już Nocy Muzeów kierujemy do dyrektora Liceum Lotniczego- pana Andrzeja Jaworskiego, do uczniów OLL tworzących zespół Dywizjon oraz ich opiekuna- pana Andrzeja Królikowskiego.