"BOCIAN NAD TATRAMI. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu" - premiera filmu w MSP

Data rozpoczęcia: 05 listopada 2023 14:00 | Data zakończenia: 05 listopada 2023 16:00
W niedzielę 5 listopada o godz. 14:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie będziemy celebrować premierowy pokaz filmu „Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu”.
Premierę zaplanowaliśmy dokładnie w dzień 57 rocznicy ustanowienia rekordu w szybowcu „Bocian”. Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Te osiągnięcia były najlepszymi wynikami na świecie przez dziesiątki lat, a do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce. Wyczynu dokonali w 1966 roku Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń, startując z lotniska w Nowym Targu. Pan Jan bierze udział w filmie, opowiadając przed kamerą historię sprzed lat.
Nasze Muzeum jest producentem filmu, a jego głównym wykonawcą jest Warsztat Filmów.
Inne osoby oraz instytucje zaangażowane w produkcję to między innymi: Robert Koprowski i załoga Aeroklubu Nowy Targ, Maciej Peikert pilot, instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przy Lotnicza Akademia Wojskowa, który jest pomysłodawcą tego projektu, dr Krzysztof Kowalczuk z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, czy wreszcie szybowcowy mistrz – Sebastian Kawa.
Już teraz warto zarezerwować swój czas w niedzielę, 5 listopada od godziny 14:00.
Premiera odbędzie się w Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana.
Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.