- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Akademia Modelarska 2016
Akademia Modelarska 2016
W ramach Dni Dęblina w naszej placówce dn. 18.06.2016 r., prowadzone były zajęcia modelarskie – „Akademia Modelarska”
Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Dęblin i osobistemu zaangażowaniu Pani Burmistrz – Beaty Siedleckiej przygotowaliśmy kilkadziesiąt stanowisk modelarskich wraz z wyposażeniem i modelami do sklejania. Ważnym elementem Akademii była lekcja historii. Milusińscy wysłuchali przygotowanego przez Panią Dagmarę Krukowską – archiwistkę naszego muzeum, wykładu na temat dokonań pilotów „Szkoły Orląt”. Pani Dagmara przedstawiła historię przylotu do Polski i do naszego muzeum pierwszego, pilotowanego w Polsce, przez polskiego pilota, Spitfira. Wydarzenie to miało miejsce w 2014 roku, kiedy to Jacek Mainka wylądował w Dęblinie Spitfire’m LF Mk. XVIe stylizowanym na wcześniejszy model Mk. IX, używany w polskich dywizjonach. Ten wątek pozwolił na przeanalizowanie ważnych dla modelarzy kwestii różnic pomiędzy poszczególnymi modelami, ich kamuflażem, barwą i symbolami jakie nanoszone były, często indywidualnie przez techników, na poszczególne statki powietrzne. Temat ten rozwinięty został przez prowadzących Akademię modelarzy zrzeszonych w lubelskich klubach: ZTS Zrób To Sam oraz Lubelski Klub Modelarsko – Dyskusyjny, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i nieocenioną pomoc.
Rozpoczęła się część warsztatowa. Każdy otrzymał stanowisko i konieczne przybory oraz zadanie budowy wybranego modelu.
Podstawowymi modelami, nad którymi pracowali nasi podopieczni były Hurricany i Spitfiry, które najczęściej kojarzone są z działalnością Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, ale nie tylko…
…Pani Burmistrz skleiła model motylka. Bierzemy to za dobrą monetę i początek trwałej współpracy na gruncie rozwijania pasji modelarskiej wśród młodzieży. Pierwsze wyniki już możemy oglądać…
W czasie zajęć rozegrany został również konkurs na najlepiej latającą konstrukcję z papieru. Młodzi konstruktorzy pokazali nam jak wspaniale opanowali sztukę tworzenia konstrukcji latających, która to w ich wykonaniu rzeczywiście wydaje się łatwa…
Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz i wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie osobom. Szczególnie dziękujemy modelarzom, którzy przez skromność poprosili nas by nie zamieszczać ich danych, ale to właśnie oni nieśli główny ciężar przygotowań i prowadzenia zajęć. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne edycje Akademii.