Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

83. Rocznica katastrofy F. Żwirki i S. Wigury

Data wydarzenia: 11 września 2015

11 września br. na stoku Kościelca – w niesamowitym miejscu, jakim jest Żwirkowisko odbyła się ceremonia uczczenia pamięci dwóch wielkich, polskich lotników kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury.

DSC_0543

Żwirkowisko – to miejsce pamięci lotników F. Żwirki i S. Wigury – polana nieopodal Cierlicka w Czechach, gdzie dn. 11 września 1932 roku doszło do tragicznej katastrofy pilotowanego przez nich RWD 6. Samolotu, na którym dwa tygodnie wcześniej, 28 sierpnia 1932 roku, wygrali w światowych zawodach samolotów turystycznych  Challenge International de Tourisme 1932.

Tegoroczne spotkanie na Żwirkowisku miało inny, niż dotychczasowe, charakter. Prelegenci dedykowali je młodzieży, która stać się powinna pomostem pomiędzy historią a przyszłością.Wartę honorową przy pomniku oraz mogiłach lotniczych bohaterów pełnili harcerze oraz uczniowie polskich i czeskich szkół.

DSC_0539DSC_0546DSC_0545DSC_0552Z młodzieżą zaprzyjaźnieni z nami seniorzy lotnictwa wojskowego RP

Dzień wcześniej odbył się finał konkursu wiedzy o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, przeprowadzony wśród młodzieży szkolnej przez uczniów dęblińskiego Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego.

DSC_0525DSC_0522

W czasie uroczystości na Żwirkowisku odczytano nazwiska laureatów. Młodzi entuzjaści uhonorowani zostali przez członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP dyplomami i pucharami, które wręczał osobiście Konsul Generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski.

DSC_0583od lewej zdobywczyni II miejsca Magdalena Olkusz, III miejsca Krystian Stanek i zdobywca I miejsca Wiktor Oczkowski

Janusz Bilski wraz z dziećmi, po oficjalnej części programu, wziął udział w konkursie Młody Challenge czyli współzawodnictwie w puszczaniu ręcznie robionych papierowych samolotów. – Każdy może sobie wypróbować jak to jest być Wigurą czyli konstruktorem czy Żwirką czyli pilotem – zachęcał do udziału Tadeusz Smugała. Kliknij aby zobaczyć zdjęcia

W związku z tegorocznymi obchodami 75 lecia bitwy o Anglię wspomniano bohaterskich polskich lotników, którzy wzięli w niej udział. Lotnicy Ci wychowywali się na legendzie dokonań Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, część z nich była wychowankami tego pierwszego, który był również utalentowanym instruktorem. Inż. Tadeusz Smugała, prezes MK PZKO Cierlicko – Kościelec, mówiąc o bitwie zaznaczył jej wielką wagę dla całego świata. Było to pierwsze, znaczące zwycięstwo aliantów w walce z III Rzeszą, które pokazało, że tę potężną machinę wojenną można zatrzymać. Hitler po raz pierwszy nie mógł zrealizować swoich planów. W bitwie o Anglię bohatersko popisali się polscy lotnicy. Podobnie jak w 1932 roku do historii przeszli Żwirko i Wigura, tak i w 1940 roku podczas bitwy o Anglię polskich lotników podziwiano na całym świecie – mówił Tadeusz.

DSC_0588

Zabrzmiały słowa Marii Wardasówny…

DSC_0561

W Domu Polskim gościła wystawa naszego muzeum Myśliwiec z Cieszyna, poświęcona pilotowi Pawłowi Niemcowi, którego w czasie uroczystości wspomniał jego kuzyn Oton Wania.

DSC_0591

O tym jak wielkie zasługi dla Żwirkowiska i pamięci o polskich pilotach na Zaolziu ma Tadeusz Smugała przypomniał płk dr Leszek Czarnyszewicz – wiceprezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, który uhonorował Tadeusza Smugałę pamiątkowym medalem 75 lecia bitwy o Anglię.

DSC_0565DSC_0572

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem polskich lotników.

DSC_0597

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Polskim Żwirki i Wigury, gdzie Konsul Generalny, Janusz Bilski wspólnie z prezesem Tadeuszem Smugałą uroczyście otworzyli kącik pamięci bitwy o Anglię.

Polacy w trakcie tej bitwy, która miała miejsce 75 lat temu, odegrali kluczową rolę. Cieszę się, że możemy dzisiaj tutaj upamiętnić wkład Polaków w bitwie o Anglię, ten wspólny sukces, który tak naprawdę był przełomowym w przebiegu II wojny światowej – mówił Janusz Bilski.

DSC_0615

Wspaniałą prelekcję na temat bitwy o Anglię wygłosił zaprzyjaźniony z nami Wojtek Matusiak z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego…

DSC_0621

Nasz pobyt zaowocował nowymi cennymi kontaktami oraz wiedzą, którą przekazali nam, opiekunowie Domu Polskiego. Dzięki nim mogliśmy  przestudiować archiwum oraz zbadać artefakty tej ostoi polskości na Zaolziu.

DSC_0326P1040004DSC_0328DSC_0290DSC_0605W rozmowie z największym „żwirkologiem” – Janem Przywarą

Dziękujemy serdecznie organizatorom uroczystości. Dzięki takim ludziom jak Tadeusz Smugała i Jan Przywara pamięć o polskich lotnikach na Zaolziu nie zaginie. Dziękujemy wam serdecznie za to co robicie, za pomoc nam ofiarowaną i gratulujemy raz jeszcze dzieła, jakiego dokonaliście.