Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

ODWOŁANE: 10 lat Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Historii Militarnej

Data rozpoczęcia: 21 marca 2020 11:00 | Data zakończenia: 21 marca 2020 14:00

Zapraszamy na spotkanie z cyklu BLIŻEJ HISTORII. Naszymi gośćmi będą członkowie i sympatycy Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Historii Militarnej, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 10-lecia swojej organizacji.

21 marca 2020 r o godzinie 11.00

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

 

program spotkania:

wystąpienia:

  • Historyczne zmiany w strukturze Twierdzy Dęblin w latach 1914-1940 – Jerzy Trzaskowski (Prezes Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Historii Militarnej)
  • Rola lotnictwa w działaniach wojennych I wojny na przykładzie Dęblina – dr inż Andrzej Rypulak ( Lotnicza Akademia Wojskowa)
  • Muzeum jako „trzecie miejsce” – Paweł Pawłowski (Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie)

poczęstunek

kuratorskie zwiedzanie wystaw w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 

Nadwiślańskie Stowarzyszenie Historii Militarnej powstało w 2010 roku w Dęblinie. Tworzą je miłośnicy – pasjonaci historii militarnej i strzelectwa. Stowarzyszenie prowadzi działalność  kolekcjonerską, organizuje wystawy rocznicowe, spotkania tematyczne dotyczące profilu działalności, wyjazdy studyjne itp. Widocznym efektem działań członków stowarzyszenia było utworzenie Muzeum Twierdzy Dęblin na terenie 1. Batalionu Drogowo Mostowego w Dęblinie. Ożywioną działalność prowadzi sekcja strzelecka stowarzyszenia. To przede wszystkim uczestnictwo w zawodach i imprezach strzeleckich w Polsce i za granicą. Stowarzyszenie prowadzi własną strzelnicę na terenie zabytkowego fortu w Dęblinie, na której prowadzi szkolenia strzeleckie dla członków sekcji strzeleckiej, organizuje treningi i sportowe pojedynki strzeleckie. Celem działalności sekcji strzeleckiej jest promocja oraz rozwój strzelectwa i kolekcjonerstwa broni palnej w regionie. Nadwiślańskie Stowarzyszenie Historii Militarnej na stałe współpracuje z  instytucjami, muzeami, jednostkami wojskowymi, grupami rekonstrukcyjnymi i stowarzyszeniami o podobnym profilu.