- Strona główna
- /
- Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
- /
- Wystawy czasowe
Wystawy czasowe
Aktualnie dostępne wystawy czasowe:
- „Symbole żołnierskiej tradycji zaklęte w ryngrafach i pamiątkowych grawertonach” (ze zbiorów gen. broni rez. Michała Sikory);
- „Koszalińscy żołnierze generała Andersa” (ze zbiorów rodzin po żołnierzach 2. Korpusu Polskiego mieszkających w Koszalinie )
- „OD PODWODY DO CZOŁGA” – wystawa poświęcona historii polskiej broni pancernej od czasów walk o niepodległość Polski, aż po rok 1945r.
- „U polskich stoim granic. W 100. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza 1924-2024”
"U polskich stoim granic. W 100. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza 1924-2024"
Wystawa przygotowana na 100 rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza, została uroczyście otwarta 27.09.2024r.
Na wystawę składają się oryginalne, dokumenty, odznaczenia, publikacje, oznaczenia graniczne, elementy umundurowania i grafiki.
W wernisażu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym Artur Wezgraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie, przedstawiciele Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich i społecznicy. Wystawa w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej powstała z inicjatywy ppłk dr Wojciecha Grobelskiego, adiunkta Muzeum Obrony Przeciwlotniczej oraz kolekcjonera pamiątek po żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza. Podczas wernisażu przypomniano o obrońcach wschodnich granic z czasów II Rzeczypospolitej.
Dr Wojciech Grobelski – autor wystawy wygłosił prelekcje na temat KOPu i dokonał oprowadzenia kuratorskiego. Wystawę będzie można oglądać w naszym muzeum do końca marca 2025r.
Rok 2024r – patronatem Prezydenta RP – został ogłoszony Rokiem Stulecia Korpusu Ochrony Pogranicza. To zasłużona jednostka o charakterze wojskowym, która została powołana specjalnie do wschodniej granicy Rzeczypospolitej nie tylko ze ZSRR, ale też Litwą i Łotwą. Żołnierze KOP wzięli bardzo ważny obowiązek zabezpieczenia wschodnich rubieży przed wrogą działalnością band bolszewickich. ZSRR nigdy się nie pogodził z postanowieniami traktatu ryskiego i usilnie próbował prowadzić politykę faktu dokonanych. Wywiad II RP donosił, że bolszewicy planowali w połowie lat 20-tych zbrojne, komunistyczne powstanie na Kresach Wschodnich. Zadaniem KOPu było przeciwdziałanie agresji i dywersji ze strony ZSRR.
"OD PODWODY DO CZOŁGA"
Tym razem ekspozycja opowiada o… czołgach, a to z okazji 105 rocznicy przybycia do wolnej Polski jednostek pancernych w ramach Armii gen. Hallera! Wystawa nie jest wielka objętościowo, ale niezwykle treściwa. Można na niej oglądać między innymi fragment gąsienicy pierwszego czołgu w Wojsku Polskim, czyli Renault FT. Wystawa zawiera wiele pamiątek, oryginalnych artefaktów, zdjęć elementów umundurowania i jest ubogaceniem naszej oferty muzealnej.
Koszalińscy żołnierze generała Andersa
Wielu z tych, którzy przeszli szlak bojowy z gen. Władysławem Andersem od Syberii, przez Iran, Irak, Palestynę, Włochy, którzy walczyli pod Monte Cassino, wróciło do Polski i swoje życie związało z naszym miastem i regionem.
Tu pracowali, tu budowali polskość tych ziem, angażowali się w życie społeczne, kształtując jego tożsamość, tutaj też są pochowani. Chcemy by pozostał po nich ślad. Przypominamy ich koszalińskiej społeczności, pokazujemy pamiątki, zdjęcia, dokumenty. Honorujemy ich specjalnie przygotowaną wystawą czasową.
Oprócz pamiątek rodzinnych pokazujemy sylwetki żołnierzy 2.Korpusu Polskiego, umundurowanie, broń, wyposażenie.
Symbole żołnierskiej tradycji zaklęte w ryngrafach i pamiątkowych grawertonach
Taki tytuł nosi kolekcja pamiątek zgromadzonych przez gen. broni (R) Michała Sikorę, którą można oglądać w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Pan Generał do niedawna piastował stanowisko I Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze i Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie oraz licznych kursów i szkoleń dowódczych. Wcześniej przeszedł niemal wszystkie szczeble kariery wojskowej począwszy od inżyniera kompanii radiotechnicznej poprzez dowodzenie 2 i 3 Brygadą Radiotechniczną. Był także Inspektorem Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po przejściu na emeryturę poświęcił się swoim rozlicznym pasjom i zainteresowaniom.
Zbiór eksponowany w koszalińskim Muzeum liczy prawie 600 eksponatów, z których … nie wszystkie zmieściły się na powierzchni wystawienniczej. Podziwiać można jednak te najcenniejsze i najbardziej oryginalne.
Warto wiedzieć, iż pojęcie „ryngraf” w żołnierskiej tradycji kojarzone jest z epoką rycerstwa. Jest to rodzaj medalionu, w kształcie tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej, czasem heraldycznej bądź z godłem państwowym. Wywodzi się od obojczyka, tj. części zbroi noszonej dawniej przez rycerzy pod szyją (z niem. Ringkragen, tj. okrężny kołnierz). Na przestrzeni wielu lat zmienił swoje przeznaczenie, ale wciąż utożsamiany jest ze swoją patriotyczno-wojskową tradycją.
Warto więc obejrzeć na wystawie w Koszalinie symbole żołnierskiej chwały zaklęte we współczesnych ryngrafach
wystawa: 15.04.2020 – 30.06.2025