Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zmarł por. Jan Stangryciuk-Black - weteran 300 Dywizjonu Bombowego, "Ziemi Mazowieckiej".

Data dodania: 24 października 2023

Weteran 300 Dywizjonu Bombowego, „Ziemi Mazowieckiej”, por. Jan Stangryciuk-Black zmarł w niedzielny poranek 22 października 2023 r. w wieku 101 lat.

 

„W imieniu Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragniemy wyrazić smutek z powodu odejścia do Niebieskiej Eskadry Pana Porucznika Jana Stangryciuka-Black. Pan Porucznik jest wzorem patriotycznej postawy, która kazała mu zgłosić się na ochotnika, żeby podczas II wojny światowej zostawić spokojne życie na emigracji w Argentynie, na rzecz służby w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Otarł się o śmierć, doznając ciężkich poparzeń, by wkrótce wrócić do służby w 300 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”, w którym wykonywał loty bojowe jako tylny strzelec samolotu Avro Lancaster. Do końca życia był oddany sprawie dziedzictwa historycznego polskich Lotników oraz wychowania młodych pokoleń w patriotycznym duchu. Cześć Jego Pamięci.”

 

Delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w składzie, Jakub Mitek – zastępca dyrektora oraz Jacek Zagożdżon, kustosz Muzeum, miała honor spotkać Pana Porucznika Stangryciuka podczas niedawnych uroczystości upamiętniających Lotników Polskich Sił Powietrznych, które we wrześniu odbyły się przy pomniku Polish Air Force Memorial w Londynie oraz w bazie RAF Northolt Station. W ich trakcie Minister Obrony Narodowej mianował Pana Jana na stopień porucznika.

 

Pogrzeb planowany jest na piątek, 10 listopada o godz. 11.30 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbędzie się nabożeństwo. Następnie ok. godz. 13.30 przejazd i ceremonia na cmentarzu Gunnersbury.

 

W tych trudnych chwilach pragniemy wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodziny oraz bliskich.  Niech jego bohaterskie dziedzictwo i pamięć będą dla nas wszystkich źródłem siły i inspiracji.