Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zaślubieni z Wisłą w Dęblinie

Data dodania: 21 września 2020

19 września 2020 roku, z inicjatywy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Pawła Pawłowskiego – została uroczyście odsłonięta replika słupa zaślubin, podczas IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie – Europejskich Dni Dziedzictwa. Fundatorem repliki jest Instytut Pamięci Narodowej, a orędownikiem sfinansowania inwestycji jest Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Replikę słupa wykonali Piotr Gola i Alfred Kochnke z Pucka. Słup został posadowiony na terenie Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie, nad brzegiem rzeki Wisły, w uzgodnieniu z dyrektorem Moniką Żmudą.

 

Uroczystości patronowały: Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  oraz Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblina.

 

Uroczystemu odsłonięciu słupa zaślubin towarzyszyła ceremonia Zaślubin z Wisłą w Dęblinie, którą prowadził kmdr SG Marek Padjas – Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. W roli generała broni Józefa Hallera wystąpił Sławomir Jodełka, w asyście uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i tancerek z Zespołu Mala Rewia Taneczna. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod kierownictwem kapelmistrza kpt. Andrzeja Greszty. Licznie zebrani mieszkańcy Dęblina i Powiatu Ryckiego dokonali uroczystej przysięgi  Na wierność Królowej Polskich Rzek.

 

Po raz czwarty w Dęblinie miały miejsce uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania były Europejskie Dni Dziedzictwa.

Wydarzenie wpisało się w obchody Roku Stulecia Zaślubin Polski z Morzem. Ten akt patriotyczny z 19 lutego 1920 roku miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat.  Przysięga na wierność królowej polskich rzek nawiązywała do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga”.

Poprzez symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą chcieliśmy przedstawić „drogę” jaką pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen. broni Józef Haller, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat – Ligi Morskiej i Rzecznej.

Była to także okazja do prezentacji „naszej drogi”-  wiślanej drogi wodnej, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw, w tym mieszkańców Dęblina. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.

 

W uroczystości odsłonięcia Słupa Zaslubin z Wisłą w Dęblinie uczestniczyli: Wicemarszałek Sejmu RP- Pani Małgorzata Gosiewska, Burmistrz Dęblina- Pani Beata Siedlecka, Burmistrz Miasta Puck- Hanna Pruchniewska, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej- Pan Mateusz Szpytma, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Grotmasz Bractwa Kaphornowców – kmdr SG Marek Padjas, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie- pani Monika Żdmuda oraz Paweł Pawłowski- Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Słup został poświęcony przez ks. płk Mariusza Stolarczyka- proboszcza Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie. Po odsłonięciu słupa, podpisane zostały okolicznościowe Akty potwierdzające to wydarzenie. Muzeum Sił Powietrznych zostało wyróżnione przez Miasto Puck medalem oraz pierścieniem z okazji 100-lecia Zaślubin z Morzem.

Druga część wydarzenia miała miejsce nad rzeką Wisłą, gdzie poczty sztandarowe złożyły uroczystą rotę przysięgi. Następnie zostały zamoczone flagi czterech miast: Dęblina, Kołobrzegu, Wyszkowa i Pucka oraz sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśni „Morze nasze morze” oraz „Hymn do Bałtyku”. Nad Wisłą pojawił się także lotniczy akcent w postaci przelotu historycznego samolotu Fi 156 Storch, który pilotował pan Błażej Piech -Mistrz Świata w klasie WL1 (motolotnie jednoosobowe).

Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy poplenerowej „Wiślane krajobrazy” uczestników warsztatów malarstwa zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury. Swoją książkę „zaślubiny z morzem w Pucku 1920” prezentował  pan Józef Wąsiewski. Na stoisku Poczty Polskiej można było zakupić walory filatelistyczne (karty, znaczki) z okolicznościowym datownikiem. Mieszkańcy mogli także zapoznać się z ofertą i uzbrojeniem Wojsk Obrony Terytorialnej (22 Batalion lekkiej Piechoty), wziąć udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez Piracką Przygodę i warsztatach ceramicznych oraz obejrzeć spektakl „Balladyna”. Odbyło się także zakończenie sezonu wodnego na Przystani w Dęblinie.

Specjalnie z okazji Zaślubin z Wisłą, żołnierze z 1 batalionu drogowo mostowego przygotowali pokaz ćwiczeń ewakuacji z terenów zagrożonych na pojazdach typu PTS.

Słup posadowiony 19 września 2020 roku na brzegu Wisły  jest graniastosłupem. Całość wykończona jest płaskim zwieńczeniem o profilowanej krawędzi.

W stronę rzeki Wisły skierowany jest wystylizowany wizerunek orła jagiellońskiego. Od strony lądu widoczna jest inskrypcja:

W ROKU STULECIA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM, PUCK 1920 – DĘBLIN 2020. Całość napisu oraz wyobrażenie orła wykonano w technice snycerskiej.

 

Pamięci Antoniego Szarmacha ( 1946 – 2020 ) – niestrudzonego animatora i społecznika, orędownika Polski Morskiej i edukacji młodzieży w duchu patriotyzmu, Prezesa kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, inspiratora wydarzenia „Zaślubiny  z Wisłą w Dęblinie”.