Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zapraszamy na wystawę czasową - „Dęblińska Alma Mater – sto lat historii i tradycji „Szkoły Orląt” 1925–2025”!

Data dodania: 06 czerwca 2025

6 czerwca w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej stuleciu istnienia legendarnej „Szkoły Orląt”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono gości – pasjonatów historii, przedstawicieli środowisk wojskowych i lokalnej społeczności.
Uroczystość otworzyła dyrektor muzeum, Monika Żmuda, serdecznie witając wszystkich zebranych. Wśród honorowych gości znaleźli się m.in.:
🎖 gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof CUR – Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej
🎖 gen. bryg. pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski – Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego

Niecodzienną atrakcją była inscenizacja historyczna – sztuka teatralna na motywach powieści „Pilot gwiaździstego znaku” – Janusz Meissner w reżyserii Agnieszki Pastor, która w wyjątkowy sposób przeniosła publiczność do czasów legendarnych postaci związanych z dęblińską szkołą – Janusza Meissnera i Stanisław Latwisa. Widowisko przygotował, działający przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie „Teatr Po schodkach”, łącząc historię z literaturą i emocjami tamtych dni.

 

O wystawie i jej koncepcji opowiedział Jacek Zagożdżon – kustosz Muzeum Sił Powietrznych i autor scenariusza ekspozycji, który wprowadził zebranych w tematykę wystawy i przybliżył kulisy jej powstawania.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej wyjątkowej ekspozycji – na czele z pracownikami Działu Historii Lotnictwa i Edukacji oraz Działu Udostępniania Wystaw, których zaangażowanie, wiedza i pasja przełożyły się na wystawę, która w sposób pogłębiony i przystępny zarazem ukazuje dzieje „Szkoły Orląt” – jako instytucji wojskowej, miejsca spełniania marzeń o lataniu i jednocześnie ważnego miejsca na mapie polskiej edukacji.

 

🎟 Zapraszamy wszystkich do odwiedzania Muzeum i zapoznania się z wystawą „Dęblińska Alma Mater – sto lat historii i tradycji „Szkoły Orląt” 1925–2025”, która będzie dostępna przez najbliższy rok.