Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wystawa Czasowa "Lwowskie Puhacze - 307 Dywizjon Nocny" OTWARTA!

Data dodania: 03 września 2024

31 sierpnia 2024 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się wernisaż wystawy “Lwowskie Puhacze. 307 Dywizjon Nocny”.

 

307 Dywizjon Myśliwski Nocny „Lwowski”- to jedyny nocny z dywizjonów Polskich Sił Powietrznych służących w Wielkiej Brytanii.  Powstał w sierpniu 1940, roku w odpowiedzi na wzrastającą ilość nocnych ataków bombowych Luftwaffe na Wielką Brytanię.

Wystawa upamiętniająca tę formację została przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w ścisłej współpracy z 307 Squadron Project – polsko-brytyjską organizacją promującą historię 307 Dywizjonu, której założycielami są: Michael Parrot, Andrzej Michalski oraz Marcin Piórkowski. We współtworzeniu wystawy czynny udział miał Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego Robert Gretzyngier, autor książki o 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym. Archiwalne materiały oraz eksponaty udostępnione zostały także przez: Instytut Sikorskiego i Muzeum w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na wernisażu znaleźli się m.in: Artur Bildziuk – Prezes Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, Danuta Bildziuk – Prezes Instytutu Sikorskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Na zaproszenie licznie odpowiedziały i zaszczyciły nas swoją obecnością również rodziny lotników z 307 Dywizjonu, które przybyły do nas z różnych zakątków Polski i Europy. Gościem specjalnym wernisażu był puchacz Lira wraz z opiekunem panem Jarosławem Przydaczem, który to opowiedział skąd wzięło się przekonanie, że puchacze to nocne ptaki oraz o innych zwyczajach tych zwierząt.

 

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonali: Pani Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Monika Żmuda, Michael Parrot z 307 Squadron Project oraz Michał Mrożek – wnuk jednego z dowódców 307 – Jana Michałowskiego.

 

Po inauguracji i chwili na zapoznanie się z nową ekspozycją, goście zgromadzili się na auli, gdzie historię 307 Dywizjonu Nocnego jeszcze bardziej przybliżyły nam prelekcje wygłoszone przez członków 307 Squadron Project oraz Roberta Gretzyngiera z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.  Niezwykle miłym elementem spotkania było przyznanie przez 307 Squadron Project i Fundację im. Jana Palucha pamiątkowych odznak w uznaniu zasług w promowaniu wiedzy o 307 Dywizjonie, które otrzymali dyrektor Monika Żmuda oraz główny koordynator wystawy – Jacek Zagożdżon.

 

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, zdjęcia, wpisy do muzealnej księgi pamiątkowej oraz bliskie spotkania z puchaczem Lirą 🦉.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym dniu. Liczna obecność wszystkich gości oraz rodzin lotników podkreśla sens działań upamiętniających dywizjony nie tylko jako formacje, które walczyły na froncie, ale przede wszystkim ludzi, którzy je tworzyli i którzy niejednokrotnie ponosili najwyższą ofiarę w imię wolności i niepodległości.

 

Wystawę “Lwowskie Puhacze. 307 Dywizjon Nocny” będzie można zwiedzać w Muzeum Sił Powietrznych do połowy sierpnia 2025, przygotowaliśmy również mobilną wersję planszową, która wraz z wielkoformatową grą planszową będzie dostępna na naszych wyjazdowych stoiskach edukacyjno-promocyjnych (najbliżej już 14 września podczas “Skrzydeł nad Kazimierzem”).

 

Serdecznie zapraszamy!

 

*) Pozostaje jeszcze dodać słowo wyjaśnienia pisowni miana Dywizjonu “Nocnych Pu𝗵aczy”, otóż mjr. pil. Jan Michałowski tak pisał do swoich przełożonych, przesyłając za razem nowowydaną „Piosenkę Nocnych Myśliwców”: „Autor piosenki, jako konserwatysta i zamiłowany ornitolog, prosi, aby nie pisać puchacze przez „ch”, jako że ten ptak nie wywodzi się od „puchu”, tylko od wołania „pu-hu”, i jest spokrewniony z ruskim słowem „puhaty”. Udowadnia, że pisali tak ornitolodzy, tacy jak – Taczanowski, Kluk, Dyakowski, Tyzenhauz, i tacy pisarze, jak – Sienkiewicz, Żeromski, Weyssenhoff”. [L.Dz. 542/42 z 15.12.1942 r.]

 

 

fot. Katarzyna Kasprzak, MSP